Alibec revine cu gol, își face loc în carnețelul cu notițe al lui Daum, iar Astra are nevoie să înscrie la West Ham ca să rămână în Europa

Ciprian Rus 19 august 2016

La două zile după ce Manchester City învingea cu 5-0 pe Steaua, pe “Național Arena”, meciul dintre Astra și West Ham, din “play-off”-ul Europa League, vine să ne mai liniștească puțin: diferența dintre fotbalul englez și cel românesc nu e atât de mare pe cât ne-am temut.

Cu o trupă evident sub valoarea celei a lui Pep Guardiola, dar mult mai puternică decât cea pe care Astra o elimina anul trecut, West Ham a jucat de la egal la egal cu o campioană a României care, lovită de probleme de toate felurile, fusese de nerecunoscut în primele etape ale noului sezon.

Decizia UEFA de a-i permite, explicit, accesul pe banca tehnică lui Marius Șumudică – suspendat pe plan intern pentru că a participat la pariuri sportive – i-a dat Astrei Giurgiu exact acel plus de motivare care îi lipsise până acum și a ridicat-o la nivelul maxim al fotbalului românesc în momentul de față, nivelul Europa League.

Meciul

Fără să aibă ritmul nebun al duelurilor din Champions League, partida de la Giurgiu a abundat în faze de poartă și execuții spectaculoase. Mici detalii au făcut ca scorul să rămână atât de suplu pe cât avea să fie pe final. Astra a scos de pe linia porții de două ori pe parcursul primei părți, pentru a lua, până la urmă, gol după un henț făcut de Săpunaru în careu.

La 0-1, ieșită din zodia calculelor, Astra a riscat totul pe atac, împinsă de la spate de travaliul lui Teixeira și de hei-rup-ul motivațional al lui Șumudică. Când a simțit că doar suflul său nu e suficient pentru egalare, Șumi și-a trimis în teren marea vedetă, pe Denis Alibec, de-abia refăcut după accidentarea suferită la EURO cu echipa națională. Cu 7 minute înainte de final, Alibec a recompensat încrederea antrenorului și a dus Astra la un 1-1 care lasă speranțe pentru returul de la Londra.

Omul meciului

Nici n-a intrat bine pe gazon, că Denis Alibec a adus dramul de magie care i-a lipsit Astrei în acest început de campionat și în runda preliminară a Ligii Campionilor. Introdus în minutul 60, Denis s-a “încălzit” cu două faze, în minutele 72 și 76, apoi a detonat în poarta lui Randolph un trasor din 6 metri, unghi imposibil.

“Sunt bucuros că am marcat, dar mai am mult de muncă, m-am sufocat după 10 minute. După două sprinturi nu mai puteam!”, recunoștea Alibec, la puține minute după ce își făcuse loc, cu “underline” și trei semne de exclamare, în carnețelul cu notițe al lui Christoph Daum, selecționerul României, prezent la meci.

Daum a avertizat deja, prin purtătorii lui de cuvânt neoficiali, că doar jucătorii “fit” pot spera să fie convocați la Națională, iar Alibec pare să fi prins ideea!

Ce urmează pentru Astra: o prezență și o absență

Pe lângă Christoph Daum, o altă prezență s-a făcut remarcată în tribuna de la Giurgiu: cea a lui Edward Iordănescu, fostul antrenor al Pandurilor, despre care se vorbește insistent că îi va lua locul lui Marius Șumudică pe banca tehnică a Astrei, mai ales în cazul unui eșec în cupele europene.

Căderea lui Șumudică nici n-ar fi marea problemă a Astrei, care, lipsită de veniturile garantate de Europa League, ar rămâne să se descurce doar din banii încasați după transferurile lui De Amorim și Boldrin la Steaua. Eliberat de săptămâni bune din închisoare, patronul Ioan Niculae a fost absent și joi, la un meci capital pentru echipa sa, din loja oficială…