Alt pas înainte! România bate și Croația, e bine poziționată pentru fazele finale ale Campionatului European

Andrei Năstase 9 decembrie 2016

La capătul unui meci în care desele eliminări de două minute au amânat concluzia (nu putea fi, totuși, alta) până după pauză, România a trecut de Croația, 31-26, și se pregătește acum de grupa principală.

Ca să fie sigură de calificare, echipa lui Ambros Martin nu trebuia să piardă azi cu o Croație care a venit în Suedia fără mari ambiții, ci mai degrabă să pregătească turneul pe care-l va organiza în 2018.

Or, cu victoria asigurată definitiv prin minutul 40, când Neagu a dus scorul la 20-15, echipa și-a văzut de lucrurile importante: au fost exersate așezări și formule noi (unele dintre ele curioase, cu Crina Pintea pe inter), tinerele au primit minutele prețioase de care aveau nevoie (poate mai puține decât sperau Martin și Costică Buceschi la început), jucătoarele ostenite au primit ceva odihnă.

Meciul, deci, nu ne va spune prea multe despre nivelul de joc al echipei, ci mai degrabă despre valoarea individuală a unor jucătoare care își fac de-acum simțită prezența într-o națională care ne-a fost prezentată ca proiect de viitor, nu ca favorită la medaliile din Suedia.

Între remarcate, Aneta Udriștioiu a confirmat că are multe de oferit și în atac (patru goluri din patru aruncări), și în defensivă. După o primă repriză în care a marcat șase goluri în poarta Denisei Dedu, vedeta Croației, Andrea Penezic, a încăput pe mâna rapidei și încăpățânatei Aneta, care a primit sarcina să se apere avansat la interul croat. Doar două goluri a mai reușit Penezic, și unul dintre ele când nu mai conta.

Mădălina Zamfirescu a făcut și ea încă un joc solid, iar Laslo și Zamfir au ținut adversarele la distanță în ultimele 10 minute.

Altfel spus, a fost un bun joc-test, un antrenament potrivit pentru ce urmează. Și dacă ținem cont că nicio echipă de la acest turneu final nu arată cu mult mai bine decât a arătat România contra Rusiei, atunci speranțele celor care-și fac planuri pentru semifinalele de la Göteborg nu (mai) par exagerate.

Mai ales că și Cristina Neagu, numită omul meciului, cu 10 goluri, dar și Eliza Buceschi, cu șapte, par să prindă viteză tot mai mare, astfel că și atacul (pe care Martin, în criză de timp, l-a exersat mai puțin) arată mai cretiv. Paula Ungureanu a revenit și ea, ținând bine poarta în a doua repriză, iar Oana Manea, Gabi Szucs și Crina Pintea au continuat să lege defensiva din zona centrală, una dintre problemele transformate rapid în atuul echipei.

Așa că Ambros Martin și handbalistele lui intră în faza următoare cu sentimentul lucrului bine făcut: cele două puncte obținute dintr-o grupă grea, cu echipele care dețin toate medaliile handbalului feminin interțări, Norvegia și Rusia, plasează România pe culoarul bun spre fazele finale.

„Știam că dacă n-am fi câștigat azi, era degeaba victoria cu Rusia. Și din punctul meu de vedere putem începe să visăm. Mergem cu două puncte uriașe în Main Round și de aici încolo se poate întâmpla orice”, a spus, imediat după joc, Cristina Neagu. Le-a mulțumit fanilor, mai mulți decât cu Norvegia și Rusia, și le-a cerut sprijinul și în continuare.

Ce urmează

În Main Round, România se va alătura Norvegiei și Rusiei, dar va juca doar cu cele trei echipe calificate din Grupa C: Ungaria (11 decembrie), Cehia (13 decembrie) și Danemarca (14 decembrie).

Norvegia și Danemarca pornesc sprintul final cu patru puncte, România și Cehia încep cu câte două puncte, iar Rusia și Ungaria, fără puncte, au șanse minime.

Pentru calificarea în semifinale, România va trebui probabil să câștige următoarele trei meciuri, dar jocul cu Danemarca pare încă de-acum decisiv. Până acolo, însă, echipa va serba nu doar ieșirea dintr-o grupă grea, ci ieșirea din grupa asta într-o poziție foarte bună.