Amețite și fără idei, Steaua și Astra au ratat startul în drumul lor european. Ce-i de reținut după înfrângerile echipelor românești

Ciprian Rus 16 septembrie 2016

Nu s-a terminat bine duelul cu scântei dintre Steaua și Astra din campionatul intern, că debutul fazei grupelor Europa League a calmat spiritele – și nu în sensul în care ne-am fi dorit. Ambele noastre reprezentante în cupele europene au clacat în fața unor adversari apriori abordabili, iar calculele pentru trecerea în etapa eliminatorie din primăvară s-au complicat încă din start.

Atât Reghecampf, cât și Șumudică se pot plânge de gravele greșeli individuale din defensivele lor, însă realitatea e că adversarii, Osmanlispor și Austria Viena, au arătat un fotbal mai bun, mai spectaculos și mai legat. Numeroasele tranzacții de jucători din ultima perioadă de la Steaua și Astra s-au văzut în omogenitatea scăzută. Echipele românești au multe de pus la punct în lunile viitoare pentru a reuși să treacă de grupele Europa League.

Meciurile

La periferia Ankarei, pe terenul lui Osmanlispor, liderul la zi din Liga 1 a părut că a nimerit într-o altă ligă. A rezistat cum a rezistat o repriză, timp în care calitatea superioară a jucătorilor echipei turce, la care fostul stelist Raul Rusescu a fost doar rezervă, s-a văzut limpede.

O ieșire incalificabilă a lui Enache, la finalul primei părți, avea să simplifice lucrurile pentru turci. Cu un om în plus, aceștia au apăsat constant pe accelerație și au punctat în ultima jumătate de oră, pentru 2-0, din penalty-ul comis de Tamaș în minutul 63. Acolo s-a rătăcit, practic, orice ambiție a vicecampionilor României, care n-au pus deloc în pericol poarta adversă.

Dacă meciul Stelei a avut un final previzibil, jocul Astrei cu Austria Viena (2-3) a avut parte de un ultim sfert de oră de infarct. Cu gol marcat de Săpunaru în minutul 74 și cu un om în plus din minutul 79, campionii au tras speranțe să scoată măcar un egal din partida de debut cu austriecii. Nu au reușit să o facă, deși Alibec a cerut insistent un penalty în minutul 84, iar Teixeira și Takayuki și-au încercat șuturile de la distanță.

Până în minutul 74, însă, austriecii au făcut legea pe “Arena Națională”. Apărarea visătoare a Astrei n-a avut nici o șansă în fața lui Friesenbichler și Grunwald. Degeaba au încercat giurgiuvenii să răspundă prin clasa lui Alibec și Budescu, care au făcut 1-1, în minutul 18, căci, pe fondul ratărilor alor noștri, cei de la Austria au făcut 3-1 în minutul 58. A urmat o cursă disperată pentru egalare, fără rezultat, din păcate.

Cifra zilei

Doar 1.600 de spectatori au asistat, pe “Arena Națională” la meciul campioanei Astra Giurgiu cu Austria Viena, încă un semn al crizei de identitate din fotbalul românesc. “Ne așteptam la măcar 3-4.000 de spectatori”, se plângea, la finalul meciului, antrenorul Astrei, Marius Șumudică.

Ce urmează

În celălalt meci al grupei Stelei, Villareal a învins pe FC Zurich cu 2-1, în vreme ce, în grupa Astrei, Roma a făcut egal, 1-1, cu Viktoria Plzen. În etapa viitoare a grupelor Europa League, la finele lui septembrie, Astra joacă la Roma, iar Steaua întâlneşte la Bucureşti favorita grupei, Villareal.