Andre Schürrle smulge un punct Realului, Leicester și Copenhaga mai fac câte o ispravă europeană. Juventus și Tottenham s-au decis să apară la petrecere

Danny Coposescu 28 septembrie 2016

Zinedine Zidane trebuie să fi dezvoltat o fobie serioasă faţă de culoarea galbenă în ultimele două săptămâni. Pentru al treilea meci consecutiv, Real Madrid e implicată într-un 2-2 cu o echipă care joacă în echipament galben. După Villareal şi Las Palmas, în La Liga, aseară a fost rândul Borussiei Dortmund să continue seria bizară în a doua etapă din grupele Champions League.

Doar că, spre deosebire de remizele din campionat, un egal pe legendarul Westfalenstadion nu e motiv de dezamăgire. Nu numai pentru că atmosfera a fost la fel de spectaculoasă şi însufleţită cum ne-a obişnuit „Zidul Galben“ din peluza imensă a arenei. Mai degrabă pentru că echipa lui Thomas Tuchel dat roată – pentru o bună parte din meci – în jurul careului spaniol şi a pus o presiune sufocantă pe un mijloc uşor dezechilibrat al madrilenilor.

Fără brazilianul Casemiro, ancora vitală de la centrul terenului care s-a dovedit o piesă cheie în mandatul lui Zidane, primul sfert de oră s-a consumat aproape exclusiv în jumătatea de teren a Realului. Götze, Aubameyang şi tânărul Dembele au presat şi au contra-presat, au şutat şi au ratat.

Şi cum prezice vechiul clişeu despre ocaziile care se răzbună, când le era lumea mai dragă, germanii s-au văzut conduşi după prima şansă serioasă a adversarilor. James Rodriguez, tot mai prezent în planurile antrenorului său, a avansat pe contră şi a pasat în careul Borussiei. Bale a strecurat mingea cu călcâiul printre picioarele unui fundaş şi la capătul ei a apărut (evident) Ronaldo, care a finalizat din voleu.

După ce între portughez şi Zidane au apărut nişte tensiuni în meciul cu Las Palmas, când a fost înlocuit şi a bombănit de pe bancă timp de 20 de minute, strângerea de mână dintre cei doi după gol a fost cât se poate de simbolică.

Doar că, pentru jocul lui Dortmund, golul nu a contat cu nimic. La fel au atacat, la fel au depăşit mijlocul poros al Realuluim iar publicul la fel de dedicat a rămas. Egalarea a venit chiar înainte de pauză, dar nu cum se aştepta toată lumea. O lovitură liberă a fost boxată de portarul costa-rican Keylor Navas direct în capul fundaşului său bulversat, Varane, care a întors involuntar mingea spre poartă. Aubameyang l-a salvat pe francez de infamia unui auto-gol, înţepând mingea în plasă, dar pe Navas nu l-a putut scuza nimic.

A doua repriză a fost ceva mai echilibrată, însă tot Realul a marcat, de data asta după ce mingea atinsă de Benzema a atins întâi bara, apoi transversala, şi a căzut tocmai la picioarele lui Raphael Varane, care a avut o sarcină la fel de simplă ca a lui Aubameyang.

În prima etapă a grupelor, echipa lui Zidane a câştigat contra lui Sporting Lisabona în ultimele 5 minute. Aseară, a pierdut un punct în aceeaşi perioadă a jocului, şi nimeni nu poate spune că egalarea nu a fost minimul pe care îl merita adversara. Borussia Dortmund nu s-a lăsat, Tuchel l-a introdus pe Andre Schürrle, iar golul izbăvitor a venit în sfârşit în minutul 87, printr-un şut imparabil care a trimis „Zidul Galben“ în extaz. După două etape, cele două echipe îşi împart primele două locuri şi domină grupa F.

Leicester își Copenhaga își văd de treabă

Dar nu la fel de clar cum o face Leicester City, la primul sezon în Champions League. După un 3-0 entuziasmant în prima etapă, la Bruges, a urmat debutul în Ligă pe King Power Stadium, şi suporterii nu au plecat dezamăgiţi. Într-un meci  tipic echipei lui Ranieri, Vulpile au suportat un asediu din partea lui FC Porto şi au lovit fatal când nimeni nu se aştepta. Slimani, adus tocmai de la rivala Sporting Lisabona, a marcat al treilea său gol de la transfer, din centrarea lui Mahrez.

Şi când nu merge bine în Premier League, Leicester pare că nu se poate abţine să nu ofere o poveste inspiraţională măcar într-o competiţie. Cum ar spune şi Ranieri: „Suntem în Champions League, omule, dilly-ding dilly-dong!“ Nu numai atât, dar au punctaj maxim şi nimeni nu poate spune unde o să se oprească. În aceeaşi grupă G, Copenhaga a mai dat o lovitură prăfuiților belgieni de la Bruges, într-un 4-0 zdrobitor. Și cu un gol ca ăsta:

Acelaşi scor a fost şi la Zagreb, unde Juventus s-a jucat timp de 90 de minute cu Dinamo, care şi-a creat o singură ocazie tot meciul. Higuain şi Paolo Dybala au făcut tot ce-au vrut pe teren şi echipa lui Massimiliano Allegri arată la fel de ameninţătoare ca oricând. În topul grupei H, la egalitate de puncte, e şi Sevilla lui Jorge Sampaoli, care a trecut (1-0, dar scorul putea fi mai sever) de un Lyon dezamăgitor.

În fine, Tottenham a trecut peste înfrângerea surprinzătoare din prima etapă, 1-2 acasă cu Monaco. Deplasarea dificilă de la CSKA Moscova a fost rezolvată de jucătorul sezonului de până acum pentru Mauricio Pochettino, sud-coreanul Heung-min Son. Al cincilea gol în cinci meciuri pentru atacantul adus acum un an de la Bayer Leverkusen a adus trei puncte pentru Spurs. Fosta sa echipă a ţinut-o pe Monaco în şah, 1-1, ceea ce face grupa una dintre cele mai echilibrate din Champions League.