Anglia pierde două puncte din mână cu Rusia, în umbra violenţelor dintre suporteri

Danny Coposescu 12 iunie 2016

Recordul negativ al naţionalei Angliei se prelungeşte. Niciodată nu a câştigat primul meci la un campionat european şi probabil nu va primi o şansă mai bună de a sparge tiparul decât cea oferită de Rusia, la Marseilles. Din păcate, egalul păleşte ca importanţă în fața ciocnirilor violente dintre suporteri, începute din prima zi a Europeanului şi continuate în tribunele stadionului aseară, scoase parcă dintr-o altă eră a fotbalului.

Am mai vorbit despre dilema pe care Rooney i-o pune selecţionerului Roy Hodgson. Fostul antrenor al lui Fulham şi Liverpool a rezolvat-o deocamdată transformându-l pe căpitan într-un mijlocaş central. Tactica a funcţionat, iar Rooney, Dele Alli şi Eric Dier au controlat de la cap la coadă întâlnirea.

Combinaţii rapide pe flancuri între fundaşii laterali Rose şi Walker şi atacanţii de pe părţile lor respective, Sterling şi Lallana, au pus constant în pericol poarta lui Akinfeev, astfel că ruşii şi-au petrecut aproape tot meciul în propria jumătate, cu excepţia câtorva faze fixe.

Cu cinci oameni în primul 11, golul parcă trebuia să vină de la un jucător legitimat la Tottenham. Eric Dier are o reputaţie în creştere, dar lovitura liberă de zile mari cu care a deschis scorul în minutul 73 i-a dezvăluit un talent nebănuit până acum. În 65 de meciuri pentru echipa de club, Dier nu a încercat niciodată să trimită o fază fixă direct pe poartă.

S-a intrat în prelungiri cu 1-0, iar lucrurile păreau rezolvate. Numai că o minge aruncată disperat în careul englez a ajuns direct pe fruntea căpitanului Vasili Berezutski, și Joe Hart nu a putut decât să urmărească neputincios bolta pe care balonul a parcurs-o până în poarta sa. Un minut mai târziu s-a dezlănţuit haosul în tribune şi meciul s-a terminat în scene sordide.

Oamenii cheie

Consensul e că Anglia a jucat bine şi Rooney s-a distins ca mijlocaş. Niciun alt jucător nu a trimis mai multe pase în jumătatea adversă, căpitanul a fost în spatele aproape fiecărei acţiuni periculoase. Dar Eric Dier nu s-a lăsat mai prejos şi golul reuşit a fost unul dintre motivele pentru care comentatorii BBC spuneau că Anglia nu are niciun jucător asemănător tânărului de 22 de ani.

Pe de altă parte, Harry Kane nu s-a ridicat la nivelul coechipierului său de la Tottenham şi a fost absent din joc pentru perioade lungi. Pe flancul stâng, Raheem Sterling a părut copleşit de importanţa momentului şi nu a reuşit mare lucru în a doua repriză. Dar jurnaliştii britanici rezervă critica principală pentru Roy Hodgson, care l-a scos pe Rooney şi a cedat astfel controlul total pe care echipa îl avea asupra meciului.

La ruşi, doar Igor Akinfeev s-a distins, în special prin parada turneului de până acum, la un şut din partea lui Rooney care părea destinat plasei.

Cum arată grupa acum

Egalul e mai puţin decât îşi propusese Anglia şi mai mult decât s-ar fi aşteptat Rusia, cel puţin după cum a arătat jocul. Urmează o bătălie britanică încinsă cu Ţara Galilor, care conduce grupa.

Rusia e într-o poziţie bună acum şi poate să-şi asigure calificarea în faţa unei Slovacii care a dezamăgit contra galezilor.