Belgia se trezeşte pentru întâlnirea cu Irlanda şi câştigă cu o rafală de goluri în a doua repriză

Danny Coposescu 18 iunie 2016

Internetul e plin de imagini şi poveşti cu atmosfera de petrecere pe care suporterii irlandezi o exportă peste tot pe unde apar în Franţa. Acelaşi lucru a fost valabil şi pentru tribunele din Bordeaux, unde echipa în verde spera să continue treaba bună din egalul cu Suedia. Dar dream team-ul belgian şi-a respectat în sfârşit numele şi a obţinut cea mai clară victorie de la European (3-0), alături de bătaia administrată Turciei de către spanioli.

Încă din prima repriză se vedea o problemă destul de serioasă în jocul echipei lui Martin O’Neill. În primul rând, mingea nu a petrecut foarte mult timp la jucătorii irlandezi, care n-au mai reuşit să facă jocul relativ tehnic pe care l-au arătat contra Suediei. În loc de pase scurte şi rapide, pressing-ul eficient al belgienilor i-a obligat să arunce constant mingi lungi în faţă, ceva mai aproape de ideea pe care mulţi o au încă despre fotbalul britanic şi irlandez, inclusiv De Bruyne, la conferinţa de presă dinainte de meci.

În al doilea rând, însă, piesa cheie pentru ca o astfel de tactică să reuşească într-o anumită măsură a lipsit de pe teren. Puternicul Jon Walters, expert la a câştiga dueluri fizice şi a proteja mingea în atac, nu a fost recuperat înainte de meci. Aşa că toate bubuielile defensivei verzi îl căutau pe Shane Long, un atacant rapid care poate să se desprindă de apărări într-o explozie de viteză, nu să se lupte cu fundașii la sărituri de cap.

Aşa că o singură echipă părea capabilă să marcheze şi, în minutul 48, a şi făcut-o. Un contraatac rapid purtat de De Bruyne l-a găsit liber pe Romelu Lukaku, iar omul lui Everton a şutat nonşalant în colţul porţii, din afara careului. 20 de minute mai târziu, Belgia a prins şi mai mult avânt. După aproape 30 de pase consecutive, fundaşul dreapta Meunier a centrat ideal pentru Axel Witsel, şi mijlocaşul a marcat primul său gol pentru naţională în ultimii doi ani. Acţiunea lui Hazard, terminată cu o dublă pentru Lukaku, a fost cireaşa (meritată) de pe tort.

Oamenii cheie

Atacul Belgiei a arătat ceva mai aproape de aşteptări. Kevin De Bruyne şi Eden Hazard nu s-au mai călcat pe picioare şi au terminat cu un asist fiecare. Dar Romelu Lukaku, cel care a fost criticat din toate colţurile după ratarea enormă cu Italia, şi-a făcut uitate greşelile. Două faze finalizate cu sânge rece ar trebui să-i dea încredere pentru meciul cu Suedia.

Cum arată grupa acum

Belgia urcă pe doi în grupă, cu trei puncte, şi va avea nevoie de încă unul cu Suedia pentru a fi sigură că merge mai departe în optimi.

Asta în caz că Irlanda va reuşi vreo supriză uimitoare contra unei Italii deja calificate; victoria e singura şansă pe care selecţionata lui Martin O’Neill şi suporterii ei îndrăgiţi de toată lumea o mai au de a rămâne în Franţa.