Campionatul de Goluri Târzii 2016 continuă, Ungaria se califică în optimile de finală

Danny Coposescu 18 iunie 2016

Nu o fi Europeanul ăsta cel mai spectaculos din ultimii ani. Nu o fi un festival de goluri (doar două pe meci, în medie, deocamdată) şi în fiecare zi mai apare câte o imagine cu suporteri ciomăgindu-se, cum s-a întâmplat şi în tribune înainte de Ungaria – Islanda (1-1), când un grup de suporteri maghiari s-au luat la harţă cu poliţia. Dar tinzi să uiţi de toate lucrurile astea, măcar pentru moment, când ai 12 goluri marcate începând cu minutul 85, la care s-a adăugat astăzi şi al 13-lea.

Ambele echipe veneau după rezultate neaşteptat de bune în primul meci. Cine ar fi crezut că întâlnirea va fi între primele două locuri din grupă? Cu imboldul victoriei împotriva Austriei în spate, Ungaria a început mai aventuros, într-un 4-3-3. Islanda nu a schimbat nimic, acelaşi 4-4-2 rigid care l-a scos din sărite pe Cristiano Ronaldo.

Aşa că Ungaria a atacat şi Islanda s-a apărat. Până când, dintr-o dată, s-au inversat rolurile. Johann Gudmundsson trăsese deja un foc de avertizare când cvadragenarul Gabor Kiraly, în pantalonii săi de training gri, a comis-o. Portarul maghiar a ieşit după o centrare, a scăpat-o ca pe un fier încins şi apoi l-a împiedicat pe Gunnarsson încercând să recupereze mingea. Islandezul a speculat, a cerut și a primit penaltiul: Gylfi Sigurdsson l-a transformat, iar la pauză s-a intrat cu avantaj islandez.

A doua repriză a fost un efort sisific din partea jucătorilor maghiari, blocaţi din nou şi din nou de o naţională nordică expertă în a ţine de rezultat. Dar în scenariul turneului ăsta e inclusă o cotă de finaluri dramatice care trebuie satisfăcută. Islandezii s-au retras prea mult şi au devenit superficiali în posesie, rezerva Nikolic a reuşit în sfârşit o centrare de calitate, și săracul fundaş Saevarsson, excelent în rest, şi-a trimis mingea în poartă, aflat într-o situaţie imposibilă. A mai fost timp pentru o lovitură liberă de infarct pentru maghiari, dar şutul deviat al veteranului Gudjohnsen a trecut puţin alături.

Oamenii cheie

Birkir Bjarnason, eroul egalului cu Portugalia, pare inepuizabil. Strategia defensivă a Islandei funcţionează în mare parte şi pentru că mijlocaşul patrulează neobosit în faţa apărării, hărţuind pe oricine îndrăzneşte să se apropie de careu.

După prestaţia impresionantă contra Austriei, lui Lazslo Kleinheiser nu i-a prea ieşit nimic astăzi, şi maghiarul a irosit multe faze fixe. Omul numărul unu al Ungariei, Balázs Dzsudzsák, alături de colegii de la mijloc, Nagy şi Gera, au alternat control asupra ritmului cu ineficienţa din ultima treime a terenului.

Cum arată grupa acum

Ungaria e ca şi calificată în optimi, ceea ce explică bucuria prelungită de pe teren după fluierul final. E o performanţă remarcabilă pentru una dintre cele mai slab cotate naţionale la începutul campionatului.

Islanda a fost la câteva minute să fie ea în poziţia vecinilor noștri, dar are în continuare motive să viseze la un basm pe care nimeni nu şi-l putea imagina. O victorie cu Austria în ultimul meci ar pecetlui finalul fericit.