Ce jucător! Antoine Griezmann trage Franța după el în sferturile de finală. Irlanda a fost o bogăție pentru acest turneu

Danny Coposescu 26 iunie 2016

După o primă zi de optimi care să te facă să renunţi la fotbal, Euro 2016 era dator publicului: toți ne doream puţină agitaţie şi emoţie. Și cine puteau fi canditate mai bune pentru un spectacol decât ţara gazdă şi echipa cu cei mai energici suporteri de la turneu? Franţa şi Irlanda ne-au readus aminte de miza unui meci de care atârnau speranţele atâtor oameni.

Europeanul din Franţa a fost cel al golurilor târzii, dar în întâlnirea asta, am avut parte de un început nebun. Un minut le-a luat irlandezilor să ajungă în careu şi să provoace panică în defensiva şuberdă a lui Didier Deschamps. Tocmai Paul Pogba s-a hotărât să rezolve situaţia, dar nu a reuşit decât să-l doboare pe Shane Long. Spre creditul lui, arbitrul Rizzola nu a ezitat nicio secundă, în ciuda contextului, şi a acordat penalti, spre delirul tribunei verzi. După ce a făcut istorie cu golul împotriva Italiei care a calificat Irlanda în optimi, Robbie Brady şi-a mai scris o dată numele în amintirea colectivă a suporterilor şi a transformat cu ajutorul barei.

Strigătele încurajatoare de „Allez les Bleus!“ nu s-au lăsat aşteptate, dar pe Stade de Lyon plutea o atmosferă de şoc. Francezii s-au instalat în jumătatea adversă şi au început asediul, care însă nu părea să dea prea multe rezultate. La pauză s-a intrat cu scorul neverosimil de 1-0 pentru echipa lui Martin O’Neill. Kante a rămas la vestiare, înlocuit de Kingsley Coman.

Presiunea nu s-a redus în a doua repriză, şi flancul drept al irlandezilor a început să geamă de încărcătura provocată de Coman şi Sagna. Cel din urmă a reuşit în sfârşit să-i pună mingea pe frunte lui Antoine Griezmann, care a trimis o lovitură de cap de zile mari în plasă, din preajma punctului cu var de unde marca și Brady. Golul a venit ca o eliberare pentru coechipieri şi ca o sentinţă pentru oponenţi. Nici cinci minute mai târziu, fundaşii irlandezi s-au încurcat între ei, iar atacantul lui Atletico a făcut dubla. Putea să marcheze chiar un hat-trick dacă Duffy nu îl faulta la marginea careului, un sacrificiu care i-a adus cartonaşul roşu fundaşului şi a stins ultimele speranţe ale frumoşilor fani irlandezi.

Oamenii cheie

Griezmann a făcut diferenţa cu Albania, tot cu o lovitură de cap, dar astăzi a scos de la ananghie o echipă franceză dominantă, dar care nu părea sigură că poate marca, în ciuda presiunii. Pe parcursul turneului, Griezmann a crescut din ce în ce mai mult, şi forma pe care o arată vine exact la momentul potrivit. Franţa demonstrează că nu depinde doar de magia lui Payet. Dacă a câştiga şi când nu joci grozav e marca unei campioane, atunci echipa lui Deschamps are numele scris pe trofeu.

Ce urmează acum

În sferturi, Franţa o aşteaptă pe câştigătoarea meciului dintre Anglia şi Islanda. O confruntare cu englezii se anunţă extrem de promiţătoare.