Cum a fost posibil, cum, cum?! Barcelona duce la capăt una dintre marile reveniri din istoria Champions League, dă trei goluri în șapte minute, elimină pe PSG!

Lead.ro 9 martie 2017

Dacă e cineva care să întoarcă un 0-4 în Champions League, aceea e Barcelona – își spuneau fanii înainte de meci ca să se încurajeze. Decizia lui Luis Enrique de a-și anunța plecarea la final de sezon a stârnit energii nebănuite la echipa catalană; când se va trage linie peste acest sezon, s-ar putea ca acea hotărâre să fie considerată una dintre cele mai importante mutări strategice ale vreunui antrenor. Un 6-1 cu Gijon și un 5-0 cu Celta anunțau că returul cu PSG se joacă. Oh, și încă cum s-a jucat!

Barcelona a pornit ca din pușcă, marcând prin Luis Suarez după trei minute, apoi a atacat metodic, răbdătoare, căutându-și momentele prielnice pentru a lovi. Autogolul lui Kurzawa a mărit speranțele înainte de pauză, iar penalty-ul lui Messi, imediat după reluare, le-a consolidat. Dar, în loc de ceea ce ar fi trebuit să fie un asalt al Barcelonei și o cădere totală a francezilor, Cavani a dat golul care ar fi trebuit să le consolideze oaspeților calificarea. La 3-1, Barcelona avea nevoie de alte trei goluri; o misiune cvasiimposibilă. Jocul părea frânt, la fel și speranțele catalanilor.

Până la acel final incandescent, o picătură de istorie și o contribuție imensă la legenda Barcei. Neymar a transformat savant o lovitură liberă în minutul 88, tot el a bătut bine un penalty acordat mult prea ușor două minute mai târziu. De nicăieri, Barca mai avea nevoie de un gol. Dar de unde să-l mai scoată? Cu tot cu portar în careul advers, tot Neymar a urmărit o lovitură liberă respinsă în față, a aruncat superb o minge la bătaie, iar Sergi Roberto a înțepat-o în poartă. Isterie pe teren, isterie în tribune, stupoare în Franța, lacrimi în rândul jucătorilor lui PSG. Și Internetul care a luat-o razna!

Barcelona devine prima echipă din istorie care întoarce un 0-4 în Champions League. Și, ar spune mai toată lumea, scăpată dintr-o asemenea închisoare, devine acum principala favorită la trofeul Champions League.

„Golul al șaselea l-am marcat împinși de la spate de speranța fanului de la celălalt capăt al lumii” – Luis Enrique