După chipul și asemănarea lui Mourinho: pragmatismul domină derbiul de pe Anfield. Man Utd rămâne neînvinsă, Klopp intră în criză

Danny Coposescu 14 octombrie 2017

„Va fi frumos pe Anfield.“

A fost, într-adevăr, frumos să-l vezi pe Kenny Dalglish onorat cu numirea unei tribune după el şi să asculţi cât de mult îl apreciază chiar şi cei care s-au născut ani buni după ce scoţianul s-a retras.

Dar complimentele lui Jose Mourinho pentru atmosfera de pe stadionul lui Liverpool ascundeau și siguranța portughezului pe terenul marei rivale a lui United: a trecut un peste un deceniu de când Mourinho a pierdut ultima dată aici în Premier League. Mai mult, ultimele sezoane s-au conformat unui şablon foarte neplăcut pentru suporterii gazdelor. Fie că a fost vorba de Chelsea sau Man Utd, echipele lui Jose reuşesc cumva să sufoce toată energia „frumoasă“ de pe Anfield cu pătura pragmatismului pe care antrenorul o scoate de la naftalină de fiecare dată când e vorba de vreun meci important jucat în deplasare. Întâlnirea echivalentă de acum un an se termina într-un 0-0 pe care legenda lui Liverpool, John Aldrige, îl numea „cel mai plictisitor joc din toată campania.“

Cei care s-au uitat la noul atac strălucitor al lui United şi au concluzionat că derbiul de sâmbătă va fi un festival de goluri au uitat că lupul îşi schimbă părul, dar năravul, ba: 21 de goluri în şapte etape nu înseamnă nimic când vine vorba de atitudinea lui Mourinho contra unui stil ca cel al lui Klopp. Aşa că băieţii săi au stat la cutie, Lukaku a uitat cum arată mingea şi Man Utd a scos din nou un egal fără goluri, care-i menţine invicibilitatea sezonul ăsta şi o lasă pe Liverpool tot mai departe de cursa pentru titlu. Sau pentru Champions League.

Un meci cu două ocazii

Tautologia că golurile schimbă meciuri a devenit obositoare, dar asta nu înseamnă că nu e valabilă. Dacă De Gea nu întindea vârful piciorului, ca un portar de handbal, ca să blocheze şutul din apropiere a lui Joel Matip, jocul ar fi fost altul; dacă Lukaku nu şuta direct în Mignolet într-una din puţinele scene care ne-a amintit că e şi el pe teren, poate că…

Ambele faze au venit în prima repriză, când echilibrul a fost aproape perfect şi United părea interesată şi ea de poarta adversă. După pauză, însă, mesajul de la vestiare a devenit evident: punctul trebuie protejat înainte de toate. Aşa că oaspeţii s-au retras în faţa careului şi i-au lăsat pe Coutinho, Salah şi Firmino să probeze toate variantele posibile de a depăşi zidul din faţa lor.

Pase în profunzime, un-doi-uri, combinaţii complicate şi şuturi simple de la distanţă, nimic nu a mers pentru o echipă căruia prea des pare să-i lipsească limpezimea necesară pentru a ajunge acolo unde îşi doreşte. Asta se oglindeşte în faptul că Liverpool nu a marcat vreun gol după minutul 75 sezonul ăsta: exact acea perioadă a unui joc când tensiunea creşte, timpul se scurge şi pretendentele la titlu găsesc o viteză în plus.

Aşa că lui Klopp nu i-a rămas decât un oftat lung şi adânc, înainte să spună: „Man Utd a venit aici pentru un punct şi l-a obţinut.“ Următorul comentariu a fost ceva mai emotiv: „Cu siguranţă nu poţi juca în felul ăsta la Liverpool, dar e ok pentru United.“

Săgeata asta e ţintită clar spre Mourinho şi vine din frustrare. Poate că fanii lui Liverpool ar accepta o doză de pragmatism dacă asta ar însemna că foametea de trofee se poate încheia.

Pe de altă parte, nici Mourinho nu e tocmai încântat de ce a văzut în a doua repriză. „În prima repriză am avut câteva şanse bune şi am controlat jocul. În a doua repriză, Matic a obosit şi n-am avut opţiuni de pe bancă. Am încercat să fac echipa mai dinamică în atac, cu înlocuiri, dar am pierdut energie şi forţă la mijloc. Un punct pe Anfield, în maratonul ăsta lung? E ok.“

Nu şi pentru Liverpool, care a câştigat un singur meci în toate competiţiile din august încoace. Poate că Jürgen Klopp are dreptate când spune că nimeni nu s-ar descurca mai bine ca el în poziţia asta. Dar răbdarea e în rezerve mici în Premier League.