Echipa feminină de spadă aduce bronzul european într-o formulă complet nouă!

Ancuța Iosif 18 iunie 2017

Echipa feminină de spadă a României continuă seria rezultatelor de excepție și câștigă medalia de bronz în cadrul Campionatului European de Scrimă de la Tbilisi care s-a încheiat în acest weekend.

Echipa noastră e complet schimbată față de cea care câștiga aurul olimpic vara trecută, la Rio, în formula Ana Maria Popescu (Brânză), Simona Gherman, Loredana Dinu și Simona Pop.

Acum, după retragerea veteranelor, s-au duelat pe planșe Amalia Tătăran, cea care abia ce a câștigat acum două luni titlul de campioană națională la individual, Greta Vereș, Raluca Sbîrcia și Adela Danciu. Fetele antrenate de George Epurescu și Alina Ciuculescu au reușit să învingă Estonia cu 45-38 în finala mică a competiției.

Ca să obțină bronzul, spadasinele au trecut de Spania în optimi cu 45-36, iar în sferturi de Ucraina, cu 44-40. Au pierdut semifinala în fața Rusiei cu 41-45, ca apoi să tragă cu Estonia, pentru un loc 3 absolut neașteptat pentru o echipă abia închegată. Pentru spadasinele noastre, în formula lor olimpică, ne bucuram și anul trecut la Europenele de la Torun (Polonia), când câștigau tot bronzul.

„Meciul pentru bronz este întotdeauna cel mai greu! Să lupți, să pierzi, să te mobilizezi și să o iei de la capăt?!? Mai ales când știi că urmează să întâlnești Estonia, campioana europeană en-titre, aceeași echipă care a participat la JO de la Rio”, scria pe pagina ei de Facebook Ana-Maria Brânză, care a așteptat astăzi echipa la aeroport.

„Embrich, Kirpu, Beljaeva, Kuusk, nume pe care probabil le recunoașteți din postări anterioare, sportive care ne-au făcut multe zile negre la competiții! Scor 45-38. Scurt și cuprinzător, iar medaliile de bronz vin în România!”.

Delegația României se întoarce de la Tbilisi cu două medalii de bronz în bagaje. Prima a fost obținută de sabrera Bianca Pascu, în proba individuală feminină. La sabie masculin, echipa României compusă din Tiberiu Dolnicenu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și George Iancu, a terminat concursul pe locul 6, după ce în sferturi, a pierdut în faţa Germaniei, cu 39-45. Pentru locurile 5-8, România a învins Georgia cu 45-40, însă apoi a fost învinsă de Ucraina cu 45-38.