Puștii lui Hagi sunt mai maturi decât veteranii Astrei, rămân pe locul 1, titlul devine tot mai mult o afacere în trei

Ciprian Rus 4 aprilie 2017

Primele trei etape sunt cele mai importante, ne spuneau, la începutul “play-off”-ului câțiva dintre specialiștii fotbalului de la noi. După tumultoasa etapă din ultimele trei zile, tragem linie și găsim trei echipe îndepărtate la 9, respectiv 10 puncte, de prima poziție.

Mai sunt încă șapte etape de jucat, programul de încrucișări al noului sistem competițional poate distorsiona puțin imaginea de ansamblu, dar e greu de crezut că trupele care nu au câștigat încă nici o partidă mai pot spera la campionat.

În condițiile astea, câștigătoarele etapei a treia a “play-off”-ului (două dintre ele în deplasări grele) sunt și cele trei formații rămase bine ancorate în cursa pentru titlu.

CSU Craiova – CFR Cluj 1-4

După ce a agonizat în Cupă, la Timișoara, unde a pierdut jucând mai bine de jumătate din timp cu un om în plus, CFR Cluj și-a dus fanii la extaz după victoria entuziasmantă, la scor, cu CSU Craiova.

Clujenii au avut în căpitanul Ciprian Deac un adevărat lider, care a deschis și a închis tabela de la marcaj pentru cea mai categorică victorie din actuala ediție a “play-off”-ului. Prima reușită a lui Deac, un șut de senzație sub bară de la peste 20 de metri, l-a lăsat mască pe selecționerul Christoph Daum.

Prezent în tribună, neamțul i-a și deschis ușa Naționalei lui Deac pentru meciul cu Polonia, cu condiția să continue seria de meciuri bune – cinci goluri și trei pase decisive în opt meciuri de la revenirea la CFR.

Vestea bună a formei spectaculoase a lui Deac e și o veste proastă pentru fanii clujeni, care îl vor pierde, mai mult ca sigur, din vară pe căpitan în detrimentul FCSB-ului lui Gigi Becali.

Dincolo, oltenii, care nu vor putea conta pe Ivan (eliminat pentru două galbene) pentru următorul meci, trebuie să se mulțumească cu victoria din Cupă împotriva lui Dinamo, pentru că par să se fi îndepărtat fără speranțe de podiumul Ligii 1.

„Este foarte important jocul cu <Câinii>, cum e şi celălalt, din week-end, cu Viitorul. Dacă batem în aceste două meciuri, atunci putem vorbi altfel despre şansele la campionat.” – Vasile Miriuță, antrenorul lui CFR Cluj

FCSB – Dinamo 2-1

15.000 de euro pe lună sunt banii cu care, se spune, l-ar fi tentat Gigi Becali pe Deac, dublu față de cât își permite să dea un club aflat încă în insolvență, precum CFR-ul. Doar Denis Alibec (20.000 E) ar câștiga mai mulți bani la FCSB, iar după meciul făcut duminică împotriva lui Dinamo e limpede că atacantul capricios al Naționalei merită fiecare bănuț.

După zece meciuri consecutive fără victorie în fața marii rivale, FCSB a câștigat exact când conta mai mult, în “play-off”. O victorie complicată, marcată, ca mai mereu, de controverse de arbitraj și de puțin noroc, dar o victorie care-i păstrează pe Reghecampf și ai săi aproape de liderul Viitorul.

Alibec a deschis scorul după o acțiune personală și un șut de la distanță și tot el a creat faza de 2-1, care a dus la golul lui Boldrin, după ce, în prealabil, dinamoviștii egalaseră prin Nemec. Bara lui Rivaldinho din minutul 90+4, tot după un corner, ca și golul lui Nemec, ar fi încurcat mai mult pe (fosta) Steaua decât ar fi ajutat-o pe Dinamo, care rămâne fără victorie în “play-off”.

Astra – Viitorul 1-2

Viitorul avea 2-0 și două penaltiuri ratate cu 10 minute înainte de finalul primei părți. Cu mai multă atenție la punctul cu var, echipa lui Hagi ar fi profitat de gafele monumentale ale defensivei conduse de internaționalul Săpunaru (pasă de gol la adversar, autogol și penalti comis), și meciul ar fi fost închis până la pauză.

Dar golul lui Florea, după pasa spectaculoasă a lui Junior Morais, a făcut 1-2 în loc de 0-4. Tot Florea a avut șansa de 2-2, dar a tras pe lângă poartă, punând capăt unei reprize nebune, cum rar s-a mai văzut în Liga 1.

După pauză, tinerii lui Gică Hagi au jucat economicos, au ținut de minge cât au putut, au tras de timp când a fost cazul, au stat pe jos când au fost faultați, au arătat ca o echipă matură, gata să facă totul pentru a se apropia și mai mult de primul lor titlu.

Meciul s-a încheiat cu Astra atacând (și) prin Săpunaru, dar egalul pe care îl așteptau FCSB și CFR, care ar fi încins încă mai tare luptat pentru locul 1, nu a mai venit.

„Sunt bucuros de rezultat, bucuros de puncte. Se consolidează ideea că suntem pe meritele noastre unde suntem. Sunt momente care arată că echipa a crescut. Mai avem, totuși, până să devenim o adevărată echipă mare. Trebuie să ne luptăm, să arătăm cine suntem. Mi-am permis să joc cu trei jucători născuți în 1998 în repriza a doua. E o muncă grea, dar frumoasă.” – Gică Hagi, antrenor Viitorul

Ce urmează

Aflată la 5 puncte în spatele Viitorului, CFR Cluj are miercuri o deplasare complicată la Dinamo, unde are nevoie de victorie în perspectiva următoarei etape, când joacă acasă cu Benzar și compania și se poate apropia și mai mult de locul unu.

Viitorul are, teoretic, un meci mai ușor, acasă cu Craiova, în timp de FCSB trebuie să treacă de Astra, într-un nou derbi ce se anunță a fi cu scântei, având în vedere animozitățile dintre cele două echipe.