FCSB pierde categoric cu Sporting și continuă în Europa League. Liga Campionilor devine un vis tot mai îndepărtat pentru echipele românești

Ciprian Rus 23 august 2017

Ultima șansă pentru o echipă românească de a intra în grupele Champions League în formatul actual, mai facil, dictat de UEFA, a fost ratată de FCSB, care nu a reușit să fructifice, pe teren propriu, excelentul 0-0 obținut la Lisabona împotriva celor de la Sporting.

Echipa lui Nicolae Dică nu a pierdut în Portugalia, însă a plătit egalul de pe „Alvalade” cu suspendarea lui Mihai Pintilii pentru meciul retur. Fără omul său cheie de la mijloc, Dică a improvizat cu cuplul Filip – Popescu, dar lipsa de experiență a celor doi avea să o coste când îi era lumea mai dragă.

FCSB începe direct pe minus, ia gol deja în minutul 13, după o greșeală copilărească. Mathieu câștigă previzibil un duel la cap cu micuțul Teixeira, iar Doumbia profită de slaba anticipație a lui Larie și marchează. Vicecampioana României are reacție rapidă și egalează până la jumătatea primei părți, după o deschidere a lui Budescu, urmată de incursiunea lui Alibec, cu șut bun la poartă, și venirea lui Morais din linia a doua, pe respingerea portarului.

FCSB intră perfect în partea a doua a meciului, cu două ocazii bune în primele două minute, dar Filip și Teixeira nu găsesc poarta. Trupa lui Dică construiește dezinvolt, cu Alibec în zi bună, ținând foarte bine de mingi, implicat în toate acțiunile de atac ale gazdelor. E minutul 60, iar jocul arată bine pentru ai noștri, care au nevoie de numai un gol pentru a se califica.

Numai că, pe entuziasmul alor noștri, portughezii forțează pe contraatac și marchează pe bandă rulantă, după greșeli personale flagrante ale apărării noastre. Un meci care, vreme de o oră, a stat sub semnul echilibrului, se termină cu un galop de sănătate al „alb-verzilor”, care câștigă lejer, cu 5-1.

Deși întărită cu nume importante din campionatul intern, FCSB nu se poate ridica la nivelul de exigență al Champions League și va continua în grupele Europa League.

FCSB – Sporting 1-5

FCSB: Fl. Niță – Enache, Larie, Momcilovici, J. Morais – Ov. Popescu, L. Filip – Teixeira, Budescu, Golofca – Alibec
Au intrat: Tănase, Gnohere și Man
Antrenor: Nicolae Dică

Sporting: Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Coentrao – A. Silva, Battaglia – Gelson, B. Fernandes, Acuna – Doumbia
Au intrat: Cesar, Petrovici, Dost
Antrenor: Jorge Jesus