Fundaşii să stea acasă! Man City şi Monaco servesc un meci uluitor pe Etihad, Atletico Madrid e cu un pas şi jumătate în sferturi

Danny Coposescu 22 februarie 2017

Sezonul trecut, media de goluri pe meci în Champions League a fost puţin peste 2,7. E un număr respectabil, mai ales dacă iei în considerare sărăcia de la Euro 2016. Totuşi, ca şi în cazul fazelor superioare ale competiţiilor internaţionale, e clar că rundele eliminatorii din Ligă nu dau pe-afară cu goluri. Meciurile tind să fie tacticizate, miza creşte şi apetitul pentru risc scade.

Şi apoi, ca din ceruri, îţi pică în poală două echipe care nu ştiu decât un lucru: să atace. Două echipe care trimit pe teren o formaţie cu câte cinci-șase jucători ofensivi capabili să ridice publicul în picioare. Două echipe care privesc pierdute în gol când le întrebi de apărare şi răspund confuze „Ce?“

Man City 5-3 Monaco

Opt goluri, un penalti ratat, altul neacordat, gafe imense, 10 cartonaşe galbene şi nenumărate alte şanse.

Ce s-a văzut pe Etihad seamnănă mai degrabă cu un joc în curtea şcolii, şi nu într-un sens negativ (poate doar dacă eşti unul dintre fundaşi). Toată lumea ştie ideile lui Guardiola despre cum ar trebui jucat sportul ăsta, la fel cum știm că Monaco e cea mai bună marcatoare de pe continent sezonul ăsta, dar orice ăsteptări au fost depăşite cu vârf şi-ndesat. City și Monaco au jucat de parcă cea mai simplă modalitate de-a recupera mingea e să-ți lași adversarii să înscrie, ca să o culegi din poartă.

Sterling a dat tonul, cu un gol în minutul 26, şi de acolo înainte ambele echipe s-au hotărât să se bombardeze reciproc. Willy Caballero a accentuat iniţial criza de portari la City cu o degajare direct la adversar şi, trei pase mai târziu, Falcao a egalat, arătând (în sfârşit!) tuturor din Anglia ce poate, după două episoade triste la Man Utd şi Chelsea.

La 18 ani, Kylian Mbappe e promovat ca noul Thierry Henry şi nu-i de mirare: adolescentul a exploatat letargia defensivei gazdelor chiar înainte de pauză şi a săltat mingea în poartă ca un expert. Între timp, Sergio Aguero fusese doborât în careu de alunecarea portarului Subasic, însă arbitrul i-a arătat galben pentru simulare argentinianului, într-o fază care l-a trimis pe Guardiola în prag de apoplexie.

Un prag care ar fi fost depăşit dacă Falcao marca penaltiul pe care l-a primit după nici cinci minute din repriza secundă. Columbianul a aşteptat însă până l-au cuprins parcă toate emoţiile cu putinţă şi i-a pasat pur şi simplu mingea lui Caballero, devenit brusc erou.

Şi pentru că rolul portarului inept trebuia musai ocupat, Subasic s-a transformat într-o sită şi a lăsat şutul de rutină a lui Aguero să se strecoare în poartă. Apoi a venit momentul de graţie al lui Falcao, care s-a descotorosit de John Stones ca de un copil agitat şi a lobat mingea în poartă cu o execuţie care se savurează perfect în slow motion.

Asta a trezit ceva în City şi probabil a adormit ceva în Monaco, pentru că au urmat trei goluri într-o singură direcţie, toate nestingherite de ceva ce poate fi numit apărare. Aguero şi-a făcut şi el dubla din corner, Stones s-a revanşat la următorul corner, iar Leroy Sane, unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, a marcat dintr-o fază în care trei (!) jucători în albastru au scăpat singuri cu portarul.

5-3 s-a încheiat toată nebunia asta care te face deja să tânjeşti după retur. Ambele echipe merită aplauze pentru că au oferit ceva ce nu se prea vede la nivelul ăsta: bucuria nestingherită a unui joc care s-a apropiat de potenţialul său maxim de spectacol. Poate fanii lui City o să reconsidere huiduielile tradiţionale cu care primesc imnul Champions League de acum.

Bayer Leverkusen 2-4 Atletico Madrid

Nici pe BayArena nu a fost tocmai plictiseală. Dar diferenţa dintre adversare a fost mult mai mare, şi doar risipa din faţa porţii a prevenit-o pe Atleti să intre la pauză cu un avantaj şi mai constistent decât 2-0. Saul şi Griezmann au marcat într-o primă repriză care ameninţa să se transforme într-un măcel.

Aşa, a fost nevoie de un singur moment pentru ca nemţii să reintre în joc, prin golul lui Bellarabi în minutul 48. Gameiro a transformat 10 minute mai târziu un penalti, dar Leverkusen nu s-a prăbuşit şi s-a ţinut pe urmele lui Atletico, cu autogolul lui Savic. Totuşi, bătrânul vulpoi Fernando Torres a pus punct şi echipa lui Diego Simeone are toate şansele să îi elimine din nou pe germani, cum au făcut-o şi acum doi ani.