Germania își câștigă grupa, dar programul campionilor mondiali e complicat. Polonia și Irlanda de Nord se califică și ele în optimi

Danny Coposescu 21 iunie 2016

În ceea ce priveşte calificarea, grupa C nu a ridicat sprâncenele nimănui. Favoritele Germania şi Polonia şi-au confirmat locul în optimi cu două victorii identice, şi prin scor, şi prin economia de efort făcută pentru a le obţine: 1-0, contra Irlandei de Nord, respectiv Ucrainei.

Meciurile

E clar că atât jocul din primele două meciuri, cât şi opinia publică nu l-au lăsat neperturbat pe selecţionerul german Löw. Mario Götze a coborât în sfârşit din vârful atacului, unde a fost de multe ori simplu spectator, iar Mario Gomez şi-a primit şansa de a-şi reafirma relevanţa. Mai puţin de jumătate de oră i-a luat atacantului de la Besiktas să justifice mişcarea, cu o finalizare simplă după una din cele mai bune combinaţii reuşite de Germania la turneul ăsta.

Irlanda de Nord a fost cea din jocul cu Polonia, retrasă şi speriată de minge, nu echipa agresivă din victoria cu Ucraina. Doar combinaţia dintre ratările simptomatice pentru turneul ăsta şi inspiraţia lui Michael McGovern în poartă au ţinut scorul la 1-0 până la pauză. Nu s-au schimbat multe în a doua repriză, deşi nord-irlandezii au ieşit ocazional la joc prin Steven Davis. Dar, în final, echipa lui Michael O’Neill a fost interesată de un singur lucru: să nu mai primească încă un gol, care să-i reducă golaverajul la negativ şi să le risipească astfel şansele de a merge mai departe de pe locul trei, chiar şi cu doar trei puncte. Obiectivul a fost îndeplinit.

În acelaşi timp, Polonia se clătina serios în faţa Ucrainei, care s-a trezit prea târziu la acest European. Ocazii bune au fost ratate de atacul ucrainean, cu acelaşi rezultat ca şi în meciul cu Germania: Polonia l-a trimis pe Jakub Blaszczykowski în teren, care i-a pedepsit pentru risipă cu un gol în minutul 54, suficient pentru a închide tabela.

Oamenii cheie

Germania a făcut din nou exact cât trebuia pentru a câştiga, nimic mai mult, nimic mai puţin. Având în vedere de câtă posesie s-a bucurat (aproape 80%) şi de invitaţia constată la atac din partea adversarei, nimeni de la Die Mannschaft nu s-a distins grozav de mult. Însă efectul instantaneu al lui Mario Gomez nu poate fi trecut cu vederea.

De cealaltă parte, Michael McGovern şi-a câştigat titlul de erou după ce a stat adesea singur între nemţi şi un scor traumatizant pentru nord-irlandezi.

În celălalt meci, seceta de goluri a lui Robert Lewandowski devine îngrijorătoare, nu în ultimul rând pentru că Polonia nu pune nici pe departe la fel de multe probleme când omul ei providenţial este complet ieşit din formă.

Cum s-a terminat grupa

Germania câştigă grupa şi va juca împotriva Albaniei, Slovaciei sau a echipei de pe locul trei din grupa F. În momentul ăsta, ai nevoie de pix, hârtie şi câteva minute bune libere pentru a trece prin toate potenţialităţile noului format competiţional.

Ăsta e şi motivul pentru care Irlanda de Nord s-a calificat și ea mai departe, după victoria Turciei împotriva Cehiei. Un lucru e clar însă: Polonia întâlneşte Elveţia sâmbătă la Saint-Etienne.