Grozav! România învinge Turcia lui Lucescu, face un meci convingător și recâștigă tribuna de partea sa

Ciprian Rus 9 noiembrie 2017

În primul joc amical de după finalul campaniei pentru Mondialul din 2018, echipa națională a întâlnit la Cluj Turcia lui Mircea Lucescu, o altă absență notabilă de la festinul fotbalistic din Rusia. Acuzată adesea, pe vremea lui Christoph Daum, pentru apatia sa în meciuri-cheie, de totul sau nimic, România lui Cosmin Contra a tratat meciul de pe stadionul CFR-ului ca pe un meci oficial.

Surprinși de dispunerea ofensivă a alor noștri – cu Stanciu la închidere, în spatele trioului Grozav – Budescu – Deac, și cu Keșeru în atac -, dar și de combativitatea „tricolorilor”, turcii de-abia dacă au ieșit de vreo două ori mai consistent din jumătatea lor în prima repriză.

Jocul moale al oaspeților a fost invitație la spectacol pentru Constantin Budescu. Vedeta capricioasă de la FCSB, care a refuzat să poarte tricoul redesenat cu numărul 10 pe spate, a dat un veritabil recital la Cluj, ridicând în picioare generosul public ardelean: driblinguri, pase de efect, călcâie, un șut-bombă și binecunoscutele sale treceri aeriene – nimic nu a lipsit din reprezentația lui „Budi”.

O fază lucrată de el după o recuperare a lui Pintilii și o pasă bună a lui Deac aveau să îl scoată la rampă pe jucătorul care nu s-a temut de greutatea tricoului purtat în trecut de Hagi sau Mutu. Gicu Grozav a marcat primul gol al meciului, chiar înaintea pauzei, și tot el a închis tabela, după un dribling perfect în fața porții lui Tekin, în minutul 69.

La 2-0, turcii au avut și ei ocaziile lor, dar Niță, intrat în locul lui Pantilimon, a închis bine poarta, ajutat și de apărarea imediată, în formă bună joi.

Cu Alibec și Andone în teren, România putea face 3 sau 4-0, într-un final de meci entuziasmant. Aplaudați în picioare la Cluj, jucătorii Naționalei și-au văzut premiat jocul dinamic și inspirat, iar atmosfera de pe banca tehnică și din teren pare mai bună decât a fost vreodată în ultimii trei-patru ani. Un brand nou și cu tricouri noi, echipa lui Contra arată și un joc nou.

România – Turcia 2-0

A marcat: Grozav (’42, ’69)

România: Pantilimon – Săpunaru, Chiricheș-cpt., Grigore, Toșca – Pintilii, Stanciu – Deac, Budescu, Grozav – Keșeru

Rezerve: Tătărușanu, Niță – Bancu, Moți, Hoban, Chipciu, Andone, Torje, Bicfalvi, Țucudean, Hanca, Ganea, Băluță, Bălașa, Tănase, Alibec

Antrenor:  Cosmin Contra

Turcia: Tekin – Tufan, Aziz, Soyuncu, Turan – Inan, Yokușlu – Yazici, Ozyakup, Calhanoglu – Tosun

Rezerve: Babacan, Kocuk – Koybași, Demirok, Unal, Under, Turuc, Malli, Akbaba, Toprak, Karaman, Alkan, Yardimci

Selecționer: Mircea Lucescu