Hagi sacrifică un trofeu în cursa pentru titlu și promite răzbunare Astrei în „returul” din “play-off”. Voluntariul și Timișoara, surprizele Cupei

Ciprian Rus 31 martie 2017

“Forcingul” luptei pentru și, mai apoi, din “play-off”, ca și calculele strategice pe care și le-au făcut unele dintre echipe au ajuns să influențeze serios cursa pentru celălalt trofeu important al sezonului, Cupa României.

Cinci din cele șase echipe din “play-off” s-au aflat, la mijlocul săptămânii, pe programul sferturilor de finală ale Cupei. Doar două dintre ele au trecut mai departe, în condițiile în care favoritele Viitorul, CFR Cluj și Dinamo (ultimele două câștigătoarea, respectiv finalista ediției trecute) au fost eliminate.

Marele câștigător al rundei este Marius Șumudică, învingător la Ovidiu în fața unei echipe a Viitorului plină de rezerve. Liderul are chiar etapa viitoare de campionat meci la Astra, iar Gică Hagi a preferat să sacrifice Cupa pentru a-și crește șansele la o victorie la Giurgiu, care ar putea fi decisivă pentru triumful în Liga 1.

ACS Poli – CFR Cluj 0-0 (6-5)

Favorizați la tragerea la sorți cu un traseu bun pentru apărarea trofeului câștigat anul trecut, clujenii i-au tratat de sus pe timișoreni și au plătit scump asta. Jucătorii lui Vasile Miriuță s-au relaxat mai ales din momentul în care au evoluat cu un om în plus, au ratat bune ocazii de a marca, ba chiar era cât pe ce să fie surprinși de gazde.

Extrem de energici și de motivați, timișorenii s-au impus muncit, dar meritat, la loviturile de departajare, acolo unde Larie, unul dintre cei mai serioși și mai experimentați clujeni, a încercat o “aroganță” de la punctul cu var, într-un moment-cheie, când putea întoarce soarta calificării în favoarea “vișiniilor”.

CS Mioveni – FC Voluntari 1-2

Și meciul de la Mioveni dintre divizionara secundă din localitate și FC Voluntari era cât pe ce să ajungă în prelungiri. Gabriel Deac a înscris, însă, pentru 2-1, pe pe finalul unui meci extrem de disputat, în care argeșenii au fost la un pas de o mare surpriză.

Victoria de la Mioveni certifică o performanță istorică pentru echipa din Voluntari, calificarea în semifinalele Cupei României.

CSU Craiova – Dinamo 0-0 (6-5)

Într-unul dintre derbiurile de “play-off” ale sferturilor de Cupă, Craiova și Dinamo au oferit un meci cu multe evenimente și cu destule controverse. Constrâns de problemele de lot, Cosmin Contra a fost nevoit să improvizeze, iar gazdele au profitat de asta, forțând victoria chiar dacă jucau cu un om în minus din minutul 60.

La fel ca la Timișoara, echipa mai determinată și care juca în inferioritate numerică a profitat de avanjatul moral al terenului propriu și s-a impus la departajare. “Special guest” în celebrul episod “Alcool la Naționala de tineret”, Patrick Petre s-a remarcat și la Craiova, unde a ratat una dintre lovituri.

Viitorul – Astra 1-3

Concentrat 100% pe campionat, Gică Hagi a încercat să țină piept Astrei în Cupă fără jumătate dintre titularii săi obișnuiți. Iar cum Marius Șumudică nu e omul care să-și refuze gloria, scorul era deja 2-0 de la pauză.

Hagi a mutat cu Benzar, Purece și Chițu după pauză, a redus din handicap, dar campioana a făcut 3-1 pe un contraatac de final, în plin elan al Viitorului. Dacă Hagi a avut dreptate sacrificând Cupa vom vedea luni, în derbiul din “play-off”.

„Am cinci victorii, un egal și o înfrângere cu Hagi, deci ar trebui să-l bat și luni. I-am blocat pe adversari cu trei atacanți și i-am obligat să joace cu mingi lungi, pe care ei n-au cum să le câștige niciodată.” – Marius Șumudică, antrenor Astra Giurgiu

Înapoi la “play-off”!

După două săptămâni de întreruperi datorate meciurilor echipelor naționale și etapei de Cupă, “play-off”-ul Ligii 1 repornește spectaculos, cu meciuri unul și unul.

Imediat după euforia și efortul din Cupă, Craiova întâlnește pe CFR Cluj, într-un meci foarte important pentru olteni, aflați fără victorie și fără gol marcat în “play-off”. Cu un lot mai versatil și fără să se fi omorât cu firea la Timișoara, clujenii au șansa să se reabiliteze în fața suporterilor și să continue cursa pentru titlu, profitând și de rezultatele din celelalte meciuri.

Marele derbi al etapei este programat sâmbătă, între FCSB (denumire, în sfârșit, oficială!) și marea rivală de dinainte și de după schimbarea de nume, Dinamo. Exasperat de corecțiile dure primite de la Dinamo în acest sezon, Laurențiu Reghecampf amenință că pleacă de la echipă dacă mai pierde o dată. Dincolo, rănit după meciul de Cupă și fără victorie după accederea în Top 6, Cosmin Contra e în fața unui meci decisiv, meciul în care cu adevărat e obligat să o bată pe FCSB!

În fine, luni, la Giurgiu, e “returul” meciului de Cupă dintre Astra și Viitorul. Gică Hagi are atuul faptului că va ști rezultatele din celelalte meciuri și-și va putea face o strategie în funcție de asta. Dincolo, aflată pe ultimul loc în “play-off”, Astra merge, ca și antrenorul ei, pe “totul sau nimic”.