Handbaliștii de la Dinamo câștigă clar cu Holstebro și păstrează speranțe de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor

Lead.ro 17 noiembrie 2016

Revenită în Liga Campionilor la handbal masculin după o pauză de 11 ani, Dinamo a câștigat joi un meci crucial, 30-25 cu TTH Holstebro, iar victoria îi păstrează șanse pentru calificarea în play-off-ul Ligii.

Susținută puternic de galeria dinamovistă, apreciată și de Federația Europeană pentru atmosfera pe care o oferă la meciurile de acasă, handbaliștii antrenați de Eliodor Voica (secundul Naționalei) au început bine: s-au repezit fără ezitări la 6-2, dând impresia că nu vor avea probleme cu ultima clasată a grupei. Numai că danezii au avut alte planuri, au revenit pe finalul primei reprize și au intrat la vestiar cu un 12 la 12 mai degrabă curios.

În repriza a doua, dinamoviștii au regăsit încrederea cu care începuseră, s-au distanțat la 20-15 și nu i-au mai lăsat pe danezi să revină în meci. Victoria, la cea mai mare diferență de scor reușită de Dinamo în Champions League, schimbă dinamica grupei și menține șanse matematice la calificare.

Campioana României venea după trei înfrângeri consecutive, niciuna însă la o diferență mai mare de două goluri; în plus, echipa pierduse două puncte în ultimele secunde ale meciurilor cu Holstebro și Besiktas. Bucureștenii ocupă acum locul patru în grupă. Ca să treacă mai departe în Ligă, Dinamo trebuie să câştige toate cele trei meciuri rămase de jucat. În play-off se califică doar primele două echipe, iar Nantes e deja foarte bine poziționată.

Pentru băieții lui Voica urmează alte trei meciuri de foc, cu Motor Zaporojie (în deplasare, pe 26 noiembrie), Braga (la București, pe 1 decembrie) și Besiktas (în Turcia, la începutul anului).