„Ice Age”: Viitorul lui Hagi iernează în vârful iceberg-ului, într-un fotbal jucat pe gheață, dar decis, paradoxal, la “masa verde”

Ciprian Rus 20 decembrie 2016

Sezonul de toamnă al Ligii 1, început cu depunctări serioase pentru mai multe echipe cu probleme financiare, dar și cu meciuri neprogramate, pentru că nu era clar cine vine din Liga 2 să completeze formatul de 14, se încheie, simetric, cu noi depunctări pentru neplata salariilor și cu un meci suspendat la pauză, pentru că oaspeții au refuzat să mai joace pe un teren bocnă.

Ca să fie siguri că nu vor pierde meciurile cruciale pentru “play-off” și “play-out” din februarie, antrenorii din Liga 1 ar trebui să-și pregătească elevii în pauza de iarnă pe patinoare din Scandinavia, nu pe plajele din Spania, Antalya sau Cipru, cum s-au obișnuit în ultimii ani.

Pentru că nici măcar echipe care au instalație de încălzire a gazonului, ca CFR Cluj, nu își mai permit financiar să se folosească de această tehnologie, ultimele etape s-au desfășurat pe terenuri absolut impracticabile. Serios.

Meciul care s-a terminat în minutul 45

Etapa 21 va rămâne în memorie prin gestul radical al fotbaliștilor de la Pandurii, care au refuzat să mai iasă pe teren după pauza meciului cu ASA de la Târgu Mureș. Fotbaliștii și oficialii olteni au acuzat condițiile de disputare a partidei și l-au criticat pe centralul Marius Avram că a permis jucarea meciului în ciuda stării impracticabile a gazonului. Arbitrul s-a rezumat să suspende partida, și, de atunci, totul a rămas în aer. Nimeni nu știe clar dacă Pandurii va pierde la masa verde cu 3-0 sau dacă meciul se va relua de la 2-0 pentru gazde.

D’ale noastre

“Dacă arbitrul nu vrea să amâne meciul și tu consideri că îți pune în pericol integritatea corporală, nu trebuia să joci de la început. Așa toată lumea se întreabă acum ce făceau cei de la Pandurii dacă aveau 2-0. Probabil că, la scorul acesta, se retrăgeau cei de la Târgu Mureș.”
– Andrei Vochin, consilierul președintelui FRF

“Dacă va fi înghețat, vom folosi cuie, iar dacă nu ne lasă arbitrul, nu începem jocul. Nu vrem să punem în pericol integritatea jucătorilor. Am văzut cum un arbitru putea să pice să-și rupă o mână. Ce se întâmpla atunci?”
– Ionuț Popa, antrenorul lui ACS Poli, despre meciul de miercuri din Cupa Ligii pe care îl are de jucat pe “patinoarul” de la Târgu Mureș

Alt meci, alt arbitru, alte probleme

Nu doar centralul de la Târgu Mureș a fost vedetă în etapa 21, ci și cel de la Voluntari. Conduse cu 1-0 la pauză de clujenii de la CFR, după golul lui Bud, gazdele au întors scorul în ultimele 10 minute ale partidei, mai întâi după un penalti foarte ușor acordat, apoi, la ultima fază, după un ofsaid uriaș.

Lipsa unui leadership mai agresiv, cum era pe vremea când finanțatorul Paszkany Arpad se implica în viața echipei, se vede acum, când, deși joacă un fotbal spectaculos, CFR pierde puncte importante pe greșeli de arbitraj.

Alibec lasă Astra la un punct de “play-off”

De pasul greșit al CFR-ului a profitat Astra, care s-a întors cu 3 puncte foarte mari de la Mediaș, grație golului marcat de Alibec în meciul său de adio, înainte de plecarea la Steaua.

Dinamo, în schimb, nu a reușit să se îndepărteze de linia de demarcație dintre “play-off” și “play-out”, după ce a pierdut în deplasarea de la Iași, 1-3.

Cu cinci etape rămase de jucat în 2017 din sezonul regulat, cinci echipe care trag la ultimul loc de “play-off” sunt despărțite de doar 5 puncte!

Viitorul, peste Steaua

În fruntea clasamentului, doar Steaua și Viitorul au punctat în această etapă. Gazul s-a fript cu Astra, iar Craiova nu a reușit mai mult de un egal cu Concordia. Steaua a trecut cu doar 1-0 de ultima clasată, ACS Poli, și a revenit pe locul 1 doar o noapte, pentru că Viitorul a bătut Botoșaniul cu 3-1. Performanță sportivă extraordinară pentru Viitorul, unul dintre puținele cluburi din România care se poate lăuda nu doar cu fotbalul jucat, ci și cu faptul că își permite să plătească o factură de 15.000 de euro pentru dezghețarea terenului propriu pe timpul iernii.

Noi depunctări

După ce turul sezonului a pornit cu 26 de puncte luate unor echipe aflate în insolvență, reluarea campionatului în 2017 va aduce noi penalizări. ASA Târgu Mureş, Gaz Metan Mediaş şi Pandurii Târgu Jiu vor fi private de câte 3 puncte de către Comisia de licenţiere a FRF, pentru că înregistrau datorii către alte cluburi sau angajaţi.

Ce urmează

Liga 1 ia pauză până pe 4 februarie, când va începe, practic, un alt campionat. Asta pentru că se anunță mari mișcări de jucători peste iarnă: Astra își pierde vedetele Alibec și Budescu (și nu numai), Gaz Metan e pe cale să îi piardă pe Llullaku și Eric, Steaua se va întări de peste tot, iar Hagi are de luptat cu tentația de a vinde unul sau mai mulți jucători. În aceste condiții, echipele care vor reuși să își păstreze omogenitatea vor avea un avantaj serios la începutul anului viitor.