Irlanda de Nord, fosta noastră colegă de grupă, a încercat multe, dar nu a putut pune probleme Poloniei

Danny Coposescu 12 iunie 2016

Uite o întrebare la care nu mulţi ar ghici răspunsul: care este echipa cu cea mai lungă serie de victorii dintre toate participantele la Euro? Dacă ai răspuns Irlanda de Nord, fosta noastră colegă de grupă din calificări, e corect. De fapt, din 2014, doar România şi Scoţia au reuşit să învingă formaţia lui Michael O’Neill. Dar împotriva Poloniei, la primul meci din istorie la un turneu final de European, seria a luat sfârşit după un eşec cu 1-0.

Nu a fost niciun mister în jurul tacticii pe care aveau s-o prezinte nord irlandezii. La fel ca în grupa de calificare, oamenii în verde s-au pregătit pentru 90 de minute de joc defensiv, presărate cu un contra-atac – două. Strategia le-a prins foarte bine până acum şi, după 45 de minute, părea că lucrurile vor continua la fel şi la Lens. După zece minute şi 75% posesie, polonezii lăsaseră deja un singur om, care să ţină ochii pe vârful Kyle Lafferty, în propria jumătate.

Polonezii au ameninţat prin Milik şi Kapustka, dar nu pe măsura dominaţiei şi meciul părea în pericol să devină un exerciţiu apatic de atac contra apărare. Dar nu au trecut mai mult de cinci minute din cea de-a doua repriză şi Arkadius Milik, care vine după 21 de goluri pentru Ajax, a arătat din nou de ce Polonia nu depinde numai de Robert Lewandowski. O centrare a lui Blaszczykowski a fost controlată în careu de atacant şi finalizarea a fost precisă.

Nevoită să iasă în sfârşit la joc, Irlanda de Nord nu a reuşit să-şi depăşească limitele evidente. O astfel de echipă nu prea revine odată ce e condusă şi Lafferty, care are şapte goluri în calificări, n-a avut nicio şansă împotriva apărării, nici după ce Connor Washington a fost introdus ca să-l ajute. Doar una dintre echipe a părut capabilă să marcheze în meciul ăsta.

Oamenii cheie

Polonia are un lot impresionant, iar asta se vede din opţiunile de pe teren. Întreaga apărare a nord-irlandezilor s-a concentrat pe Lewandowski, care a fost neutralizat destul de eficient. Dar Jakub Blaszczykowski ne-a adus aminte de vremurile bune de la Dortmund. Acum rezervă la Fiorentina, a stăpânit flancul drept şi a venit cu assistul decisiv.

Nord-irlandezii au muncit mult şi nimeni nu s-a făcut de râs, dar Steve Davis nu a reuşit să controleze ritmul meciului, aşa cum o face ocazional pentru Southampton şi Oliver Norwood a irosit foarte multe faze fixe.

Cum arată grupa acum

Polonia îşi va fi dorit mai multe goluri, nu în ultimul rând înaintea întâlnirii decisive cu Germania de săptămâna viitoare. Dar echipa lui Adam Nawałka poate spune „job done” deocamdată, cu atât mai mult cu cât e primul meci câştigat vreodată de naţională la un European (altă statistică ciudată).

Irlanda de Nord îşi va dori şi ea acelaşi lucru contra Ucrainei, dar pentru asta, trebuie să pună măcar un şut pe poartă.