Irlanda şi Suedia îşi împart punctele în atmosfera de carnaval pe Stade de France

Danny Coposescu 13 iunie 2016

În uralele celor mai coloraţi suporteri de până acum, Irlanda şi Suedia au deschis balul în grupa E. Conştiente că nu sunt greii din urna lor, statut care aparţine Italiei şi Belgiei, ambele au jucat cu obiectivul clar de a câştiga, ceea ce a produs un meci atractiv, atât pe teren, cât şi în tribune.

Meciul

Suedia vine cu o reputaţie împrumutată mai degrabă de la Zlatan Ibrahimovic decât clădită pe un lot puternic. Cel mai bun jucător suedez de la Henrik Larsson încoace a fost însă anonim în prima repriză, în care irlandezii i-au impersonat pe galezi, în meciul acestora cu Slovacia. Hotărâţi şi cu încredere, deloc impresionaţi de statutul de favorită al adversarei, verzii au deschis din nou şi din nou apărarea selecţionatei lui Erik Hamren.

Parcă pentru a pune capăt odată pentru totdeauna stereotipului pe care fotbalul de pe cele două insule vecine, Irlanda şi Marea Britanie, îl are în continuare, jucători precum Robbie Brady şi Jeff Hendricks au pus mingea jos şi şi-au arătat tehnica. Ultimul a avut două ocazii mari, dintre care şi o bară agonizantă. Trei minute din repriza a doua a mai rezistat Suedia până când centrarea lui Seamus Coleman a fost arcuită în poartă de Hoolahan, încă un voleu de zile mari la Euro 2016.

Asta a facut-o pe Suedia să se trezească în sfârşit. Flancul stâng, condus de Martin Olsson, a devenit o sursă inepuizabilă de centări periculoase. După ce Emil Forsberg a ratat cumva poarta din opt metri, Ibrahimovic a ieşit, în sfârşit, la rampă. Un dribling şi o centrare în faţa porţii l-au făcut pe nefericitul Ciaran Clark să-şi trimită singur mingea în poartă, de frica lui Seb Larsson, care venea în urma sa. Ambele echipe s-au atacat pentru restul meciului, şi emoţiile nu au lipsit, dar scorul a rămas un 1-1 echitabil.

Oamenii cheie

Robbie Brady e unul dintre favoriţii suporterilor lui Norwich şi pe bună dreptate, după ce a arătat contra Suediei. O prezenţă constantă în jurul careului, Brady are un stâng impresionant şi o viteză pe care a pus-o în acţiune de mai multe ori, mai ales în repriza a doua. Colegul de la Norwich, Hoolahan, e omul execuţiilor speciale şi golul lui rivalizează cu cel al lui Modric de ieri.

Zlatan Ibrahimovic a fost surprinzător de uşor de neutralizat, dar naţionala Suediei nu e PSG şi marele atacant a reuşit totuşi să facă din nou diferenţa, destabilizând apărarea irlandeză într-o singură secundă.

Cum arată grupa acum

Ambele naţionale îşi vor fi dorit mai mult de la meci, pentru urmează meciuri contra Belgiei şi Italiei. Pe baza prestaţiei ăsteia, irlandezii nu trebuie să se teamă însă de renumele următoarelor adversare.

Suedia trebuie să joace ceva şi înainte să fie condusă şi un început greu cu Italia s-ar putea să fie taxat mai mult.