O victorie cât două campionate: Astra învinge entuziasmant la West Ham, își salvează bugetul și merge, alături de Steaua, în grupele Europa League

Ciprian Rus 26 august 2016

Fără investiții în vară, cu probleme financiare mari, care i-au obligat să-i vândă Stelei două vedete și cu un început de sezon catastrofal, care a culminat cu un 1-5 la Cluj, acum patru zile, în fața CFR-ului, campionii de la Astra au dat lovitura tocmai în cel mai important meci al sezonului, în deplasarea de la West Ham din “play-off”-ul Europa League.

Giurgiuvenii au câștigat cu 1-0 și au egalat astfel performanța celor de la CFR (1-0 cu Manchester United în 2016) și Universitatea Craiova (2-0 cu Leeds în 1980), singurii care mai obținuseră victorii românești în Anglia. Performanța sportivă a Astrei e cu atât mai semnificativă cu cât e al doilea an consecutiv când reușește să elimine pe West Ham din Europa. O dată poate fi și întâmplare, a doua oară, mai ales în condițiile grele de lot și de buget, înseamnă că e, pe undeva, și mâna lui Marius Șumudică, unul dintre cei mai controversați antrenori din fotbalul nostru.

“Calificarea în grupele Champions League sau în grupele Europa League e esențială pentru succesul proiectului nostru sportiv și pentru creșterea lui sănătoasă. Am avea garantate peste 6 milioane de euro, iar cu banii ăștia, în momentul de față, în România, ai garantat bugetul pentru două sezoane”, povesteau pentru lead.ro oficialii Astrei.

Dincolo de victoria de prestigiu și de accederea în grupele Europa League, vestea bună din seara de joi pentru fotbalul românesc este că poate miza, pentru încă două sezoane de acum înainte, cel puțin pe două proiecte fotbalistice (Steaua și Astra) care se autofinanțează și care nu mai depind, astfel, de capriciile patronilor lor. E o bază, realistă, de pe care chiar putem vorbi despre viitorul fotbalului nostru.

După un 1-1 scos în extremis la Giurgiu, Astra a arătat în Anglia exact doxa aceea de maturitate care i-a asigurat succesul în sezonul trecut și care i-a lipsit în “play-off”-ul pentru Champions League împotriva lui FC Copenhaga. S-a ținut bine pe picioare în prima repriză și a punctat exact la timp, înainte de intrarea la cabine, după un contraatac devastator, pornit dintr-o respingere curajoasă din apărare.

Daniel Niculae, atacantul căruia mulți îi cereau “pensionarea” după meciurile slabe ale Astrei din acest start de sezon, avansează bine printre apărătorii englezi, Alibec fuge pe un culoar și trage doi oameni după el, iar Teixeira vine liber pe spațiul creat de internaționalul nostru și marchează cu stil.

A urmat o repriză de suferință pentru băieții lui Marius Șumudică, în fața atacurilor furibunde ale echipei lui Slaven Bilic. Dar Astra a știut să absoarbă presiunea și a reușit ceea ce nimeni nu mai spera: să elimine a doua oară consecutiv pe West Ham din cupele europene!

Omul meciului

Silviu Lung salveaza in fata lui Jonathan Calleri inaintea partidei retur din cadrul Play-Off-ului UEFA Europa League dintre West Ham United si Astra Giurgiu din 25 August 2016, pe Stadionul Olimpic din Londra, Anglia.

27 august 2015. Acum un an (fără două zile), Astra juca cu AZ Alkmaar pentru un loc în grupele Europa League. Era minutul 80 al meciului retur, era 0-0, scor la care Astra era calificată, după 3-2 acasă. Excelent tot meciul – iar Alkmaar avusese deja vreo opt șuturi periculoase pe poartă! – Silviu Lung jr. face gafa vieții sale, scăpând în poartă o minge moale, venită dintr-o lovitură liberă. Calificarea se duce pe râpă, Astra mai ia un gol în minutele rămase, iar milioanele de euro ocolesc seiful echipei din Giurgiu.

Un an mai târziu, Silviu Lung jr. își ia revanșa pentru greșeala din Olanda și face un meci fabulos la West Ham. După ce deja scosese un șut excelent în prima repriză, portarul Astrei face minuni la capul lui Calleri din minutul 54, apoi la șutul lui Fletcher din minutul 75 și își duce echipa spre un succes istoric în Anglia.

Ce urmează

Victoria Astrei în fața lui West Ham face ca România să fie reprezentată de două echipe în grupele Europa League, după ce Steaua, învinsă cu 1-0 la Manchester City, după 0-5 pe „Arena Națională”, a căzut în competiția numărul doi a UEFA. Tragerea la sorți a grupelor va avea loc azi, vineri, de la ora 14.00.

Steaua e repartizată în urna a doua valorică și are șanse la adversari mai lejeri decât Astra, care e în urna a patra, cea mai slabă. Oricum, din prima urnă valorică, Astra și Steaua vor primi echipe de calibrul lui Manchester United, Inter Milano, Zenit, Villareal sau Athletic Bilbao.

Din urna a doua, Astrei i-ar putea cădea adversari ca Roma, Fenerbahce sau Saint Etienne. În urna a treia apar trupe ca Southampton, Feyenoord sau Celta Vigo, în vreme ce Astra e în urna “exotică”, alături de Astana, Qarabag Agdam și Gabala.