„Ole! Ole! Ole!”. Spania face din nou spectacol și îl propune deja pe Andres Iniesta pentru titlul de om al turneului

Ciprian Rus 18 iunie 2016

57% posesie, 670 de pase, cu o acuratețe de 92%, 18 ocazii și trei goluri marcate. Cifrele spun, singure, povestea unei echipe venită în Franța să joace deschis și să facă spectacol. Dintre toate favoritele, Spania arătase cel mai bun joc în primul meci al grupei, câștigat, totuși, greu, în fața Cehiei. Contra Turciei a arătat și mai bine și și-a reglat singurul capitol la care nu excelase, eficacitatea în fața porții.

Doar 30 de minute le-a luat lui Iniesta și compania pentru a pune în practică sfaturile lui Vicente del Bosque pentru a corecta micile inexactități arătate de “La Roja” în meciul de debut cu Cehia. Morata jucase împiedicat, Fabregas păruse apatic, iar Nolito nu reușise să-și găsească cele mai bune unghiuri pentru faimoasele sale șuturi în cross. Echipa arătase un joc cursiv și elaborat, dar Spania se întorsese, parcă, în timp, la vechile sale probleme cu absența unui om de gol în fața porții adverse. Mulți au ridicat din sprâncene când au văzut că Del Bosque a repetat primul 11 în meciul cu Turcia, dar, fidel principiilor sale, selecționerul Spaniei a dovedit, încă o dată, că știe ce-i mai bine pentru echipa sa.

Chiar de la cei doi oameni de atac a venit prima reușită, un “eurogol” marcat de Morata, cu capul, pe spate și la vinclu, după o centrare de manual a lui Nolito. Starul lui Celta, pe care Luis Enrique și-l dorește atât de mult la Barcelona, avea să puncteze și el, câteva minute mai târziu, după o lansare a lui Fabregas care a forțat la greșeală defensiva turcă.

Cu 2-0 înainte de pauză, Spania ne-a arătat cu generozitate calitatea pe care o are, cu atacuri variate și cu pase filtrate frizând perfecțiunea. Fundașii laterali, Juanfran și Jordi Alba, au jucat, din nou, ca niște aripi veritabile, iar ultimul i-a pus pe tavă golul al treilea lui Morata, după o nouă pasă luminoasă marca Andres Iniesta.

Spania e prima care înscrie trei goluri la acest turneu final, are cel mai bun golaveraj din competiție, 4-0, și, mai important decât toate celelalte statistici, ajunge la 904 minute consecutive fără gol încasat în meciuri oficiale!

Oamenii cheie

Într-un meci în care Alvaro Morata a fost foarte aproape să facă hattrick-ul, Nolito a dat un gol și o super-pasă de gol, iar Jordi Alba a făcut ravagii de veritabilă extremă pe flancul drept al apărării Turciei, omul meciului a fost, fără nici un dubiu, Andres Iniesta. Căpitanul Bacelonei este, de câteva luni bune, într-o dispoziție de joc absolut încântătoare, a fost cel mai bun și în prima partidă, când i-a pus golul pe frunte lui Gerard Pique, și a ajuns la al nouălea trofeu MVP în meciuri jucate la campionate europene și mondiale! Entuziasmată de jocul său, presa din Spania vorbește deja despre viitorul Balon de Aur al competiției.

Cum arată grupa acum

Spania a făcut 6 puncte din 6 posibile și, în stilul care l-a consacrat, Del Bosque va face rotații în ultimul meci al grupei, contra Croației. Asta le-ar ușura misiunea balcanicilor de a ocupa locul doi, după ce au cedat, incredibil, 2 puncte pe finalul meciului cu Cehia. La rândul lor, cehii și turcii joacă meciul ultimei șanse. Cu 4 puncte, Rosicky și compania au șanse bune la optimi, dar Turcia e rănită și nu se va preda cu una, cu două.