Pentru istorie: CSM București a câștigat Challenge Cup, voleiul feminin românesc cunoaște primul mare succes european

Ancuța Iosif 4 aprilie 2016

Fetele lui CSM Bucuresti au învins pe Trabzon Idman Ocagi și au câștigat Cupa Challenge, marcând o frumoasă premieră pentru voleiul feminin românesc: primul trofeu european. Se poate spune, după succesul de duminică, că voleiul feminin a ieșit (în sfârșit!) în lume.

După ce câștigase cu 3-1 manșa tur a finalei, CSM București a învins pe Trabzon Idman Ocagi și în returul din Turcia. A fost tot 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20), dar mulți o să-ți spună că finala s-a jucat în primul set, câștigat pe muchie de bucureștence, după mai multe răsturnări spectaculoase de scor.

CSMB a condus cu 7-2, dar apoi gazdele au marcat zece puncte consecutive, detașându-se. Echipa antrenata de italianul Francois Salvagni a egalat apoi la 16-16, dar Trabzon a trecut din nou în frunte și s-a distanțat la 21-19. Conștiente de importanța primului set – care putea da aripi tinerelor adversare din Turcia – fetele s-au agățat, au egalat la 23 și au adunat punctele decisive prin Georgiana Faleș și Jasna Majstorovic, cea mai bună jucătoare a finalei.

De aici încolo, fetele mai aveau nevoie de un singur set. L-au obținut rapid, 25-13, și finala era jucată.

Sârboaica Majstorovic a fost din nou grozavă, aducând 19 puncte (9 dintre ele la minge de break), iar Roxana Bacșiș și Laura Pihlajamaki au punctat de 14 ori, respectiv 13 ori.

În semifinale şi în finală, CSM București a câștigat toate cele patru meciuri jucate contra echipele turce Bursa, respectiv Trabzon. Turcia – care are două echipe califiate în Final Four-ul Ligii Campionilor – este principala putere europeană a voleiului feminin (la nivel de club).

Au reprezentat CSM București: Roxana Bacșiș, Diana Tătaru, Mihaela Ozun, Jasna Majstorovic, Adina Roșca, Giulia Pincerato, Diana Cărbuneanu, Georgiana Faleș, Mariya Karakasheva, Laura Pihlajamaki, Jole Ruzzini, Tamara Susic; antrenor principal: Francois Salvagni.

Echipa de volei a lui CSM București a fost înființată în urmă cu nouă ani. Până la frumosul succes de duminică, nicio echipă românească nu mai jucase o finală europeană. Ultima medalie a fost adusă de Dinamo București, în 1974: bronzul din Cupa Cupelor.

Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.