Prezentul sună bine, Viitorul suferă. Vedetele lui Becali merg mai departe, puștii lui Gică Hagi ies din Champions League

Ciprian Rus 2 august 2017

Calificarea nu e pentru cine se pregătește, ci pentru cine se potrivește. Deși pornea cu prima șansă după meciul tur, Viitorul pierde calificarea în Liga Campionilor, în timp ce FCSB, care avea de forțat o victorie la Plzen după 2-2 acasă, reușește un final entuziasmant de meci cu Viktoria și câștigă cu 4-1! FCSB continuă în play-off-ul Champions League, Viitorul în play-off-ul Europa League.

Viitorul: Sfârșitul copilăriei

Dintre toate cele cinci echipe românești intrate anul acesta în cupele europene, Viitorul lui Gică Hagi avea cele mai mari șanse de a trece mai departe după manșa tur. Cu 1-0 în tur, Hagi a trimis în teren o echipă ofensivă, care să țină jocul sus și să concretizeze mai bine decât o făcuse la Ovidiu.

Benzar și compania au început tare, iar vedeta Coman a trimis în bară chiar în startul meciului. Jucătorii noștri au făcut o primă repriză de nivel european, cu pressing și joc avântat, dar lipsit de concentrare la finalizare.

Coman și Nedelcu au ratat noi ocazii mari până în minutul 45, și se părea că pauza venea la fix pentru a regla micile neajunsuri din tabăra Viitorului. Numai că revenirea pe teren avea să fie dezastruoasă pentru ai noștri: gol primit imediat, la o greșeală mare în minutul 54. Deși o simplă reușită îi readucea cu șanse mari de calificare, băieții lui Hagi s-au sufocat total, și doar șansa a făcut ca victoria celor de la APOEL să nu vină până în minutul 90.

Nou-intratul Herea a pus o centrare bună în prelungirile timpului regulamentar, dar Chițu nu a mai ajuns cu șpițul pentru o calificare dramatică, la ultima fază.

Dramatică avea să fie, în schimb, reluarea meciului în prelungiri, Viitorul primind trei goluri până în minutul 105. După 4-0 cu Gent anul trecut, Hagi primește o nouă corecție dură în Europa…

Viitorul va evolua în play-off-ul Europa League, unde ar putea întâlni unui dintre următorii adversari: Zenit St. Petersburg, Athletic Bilbao, Fenerbahce, Sparta Praga, AC Milan, PSV Eindhoven, Braga, Gent, PAOK Salonic, Krasnodar, BATE Borisov, Bordeaux, Everton, Young Boys, Marseille, Dinamo Zagreb, Maccabi Tel-Aviv, Freiburg, Austria Viena, Nice sau Astana. Meciurile din play-off se vor disputa pe 17 şi 24 august.

APOEL Nicosia – Viitorul Constanța 1-0 (4-0 după prelungiri)

Au marcat: Carlao ’54, Merkis ’93, De Camargo ’94, Efrem ‘105+1

Viitorul: Râmniceanu – Boli, Țâru, Constantin, Ganea – Benzar, Nedelcu, Lopez – Cicâldău, Chițu, Coman

Au mai intrat: Mladen, Herea și Eric

„Am început bine și am ratat ocazii incredibile. Trebuia să marcăm, știam foarte bine ce aveam de făcut, dar nu ne-a ieșit deloc așa cum ne doream. Sunt dezamăgit, pentru că așteptam mult mai mult de la băieții mei. E clar că au fost mult mai buni decât noi în această seară.” – Gică Hagi, patron și antrenor Viitorul

BFCSB: Banii vorbesc

FCSB avea nevoie de o partidă perfectă la Plzen, împotriva unei echipe mature ca Viktoria, pentru a întoarce un rezultat perfid, 2-2 pe teren propriu. Reușita lui Bălașa din prima repriză a continuat seria golurilor de generic marcate de români în Europa.

Cehii răspund după pauză, în minutul 64, dar, în 11 minute, jucătorii de sute de mii de euro ai lui Gigi Becali întorc rezultatul și soarta calificării. În lipsa lui Budescu, tripleta Teixerira – Tănase – Alibec își face bine treaba și marchează pentru o calificare care ține viu visul de mărire al lui Gigi Becali.

Steaua merge în play-off-ul Ligii Campionilor, unde poate evolua împotriva uneia dintre: Sevilla, Napoli, Ajax/Sporting Lisabona, Liverpool, ȚSKA Moscova. Meciurile se joacă pe 15/16 și 22/23 august.

Viktoria – FCSB 1-4

Au marcat: Kremncik 64’/ Bălașa 27′, Teixeira 68′, Tănase 76′, Alibec 79

FCSB: Niță – Ov. Popescu, Bălașa, Momcilovici, J. Morais – Pintilii, Teixeira – Enache, Man, Fl. Tănase – Alibec

Au mai intrat: Larie, Achim și Gnohere