Primul obstacol în drumul spre Rio: România pierde pe final jocul cu Franța și se pregătește de cel mai dur meci din grupă

Ancuța Iosif 4 aprilie 2016

După victoria strânsă din primul meci – 13-11 în fața Slovaciei – poloiștii naționalei s-au întors în bazinul de la Trieste luni seară, pentru importantul joc contra Franței. Din păcate pentru ei, tot ce a funcționat bine cu Slovacia a funcționat mai puțin bine cu Franța, iar un meci care putea fi foarte bine câștigat a fost pierdut chiar pe final.

S-a terminat 12-11 pentru încăpățânata echipă a Franței, care a reușit să țină aproape de România până în ultimul sfert, când a țâșnit (decisiv) în față.

După a doua zi a turneului de precalificare la Jocurile Olimpice, Grupa A este condusă de Ungaria și Canada, ambele cu trei puncte. Urmează Rusia, Franța și România, toate trei cu câte două puncte (o victorie și o înfrângere), iar pe ultimul loc stă Slovacia, care a pierdut luni și în fața Rusiei, 4-7.

Primele patru clasate vor merge în sferturile de finală, iar semifinalistele își vor asigura biletele pentru Jocurile de la Rio.

*
Chiar dacă lucrurile s-au complicat, nimic nu e încă pierdut. Și dacă în primul meci s-au remarcat veteranii – printre care Radu, Ghiban sau Chioveanu – în jocul cu Franța a venit rândul celor mai tineri să se afirme. Or, pentru o echipă care și-a propus să ducă la capăt un complicat proces de schimbare a generațiilor, acesta este un semn bun.

România și Franța s-au întâlnit și la final de ianuarie, în meciurile de plasament (s-au împărțit pozițiile 9-16) de la Campionatul European. A câștigat tot Franța, 12-6 la finalul unui meci decis în mare măsură încă din primul sfert, când francezii au fugit la 6-1.

La Trieste, însă, România a început mai bine, a condus cu 4-3 și a dat de câteva ori senzația că se poate desprinde decisiv, ultima dată chiar la 8-6. Numai că Franța, deși s-a clătinat, nu a căzut. Conduși de Crousillat, cel mai bun marcator al partidei (cinci goluri), francezii au câștigat ultimele două sferturi (4-3 și 2-1) și s-au impus cu 12-11.

Polo_Romania

„Am început bine meciul, am rămas în avantaj până în ultimul sfert, dar acolo am făcut prea multe erori. Următorul meci va fi foarte dificil, pentru că Ungaria e cu adevărat  o echipă tare. Dar vom face tot ce depinde de noi. Cred că e greu de spus (după doar două meciuri n.a.) cine va ajunge în sferturile de finală. Cert e că ne vom juca până la final șansele de calificare la Jocurile Olimpice”, a spus căpitanul Cosmin Radu, la finalul meciului.

Marți, de 14.50, România joacă contra Ungariei. Programul complet al turneului este aici.