Primul pas: FCSB câștigă clar cu Plzen, pornește în mare viteză campania din Europa League!

Danny Coposescu 14 septembrie 2017

„O victorie cum n-a mai văzut fotbalul nostru de mult timp în aceste faze ale competiţiei.“

Aşa a descris comentatorul Costi Mocanu victoria lui FCSB cu 3-0 în faţa deja familiarei adversare din Cehia, Viktoria Plzen. Şi au trecut într-adevăr doi ani buni de când o echipă din România s-a putut lăuda cu un scor ca ăsta în grupele Europa League, vremuri în care Aalborg pleca înapoi în Danemarca după un 0-6 ce pare uluitor și acum.

Cu Plzen, puteau să se prezinte două variante ale echipei lui Dică. Acel Mr. Hyde din iulie, care se împiedica într-un 2-2 pe Naţional Arena, sau Dr. Jekyll – care salva calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor (unde Sporting s-a dovedit prea puternică) cu un 4-1 delirant în retur.

Până la urmă, dezamăgirea declarată a Viktoriei că a nimerit din nou cu FCSB s-a dovedit o premoniţie bună. Chiar şi într-un început scârţâit, dominat teritorial de cehi, Alibec, Budescu & co. n-au părut niciodată în mare pericol de a pierde partida de sub control.

Oaspeţii n-au învăţat nimic din semnele timpurii că e nevoie doar de o minge lansată cum trebuie ca atacanţii români să scape în spatele unei apărări înaintate la fel de sus pe teren cât e echipa din Plzen în vârstă (29 de ani, în medie). FCSB, în schimb, s-a trezit repejor după ce Petrzela a scuturat transverala în minutul 19. N-au trecut 60 de secunde până când Budescu a căzut în careu după intervenţia unui fundaş, iar arbitrul a dat un penalti cel puţin contestabil. Același Budescu l-a marcat, după ce portarul Hruska a rămas țintuit în loc, de parcă şi-a adus brusc aminte de ceva mai important chiar când se pregătea de salt.

Din acel punct, Alibec a profitat de spaţiul acordat cu generozitate de o echipă adversă puţin prea grăbită să găsească egalarea. Chiar înainte de pauză, căpitanul a inventat o pasă pe care mulți am înțeles-o abia după primele reluări: ce părea o bubuială spre careul opus a fost de fapt un assist de zile mari pentru Budescu, care nu s-a lăsat nici el mai prejos cu finalizarea săltată peste portar.

A doua repriză a început cu ratări la rând din partea ambelor echipe, dar ritmul s-a potolit rapid şi Viktoria s-a dovedit fără soluţii sub presiunea unui scor ca ăsta. Ochii au început să se îndrepte spre telefoane şi rezultatul celuilalt meci din grupă, în care Hapoel Beer Sheva a câştigat cu 2-1 împotriva lui Lugano.

Doar că Albiec a ţinut morţiş să apară şi el pe tabelă. Câteva ratări mari îl enervaseră deja serios încă din prima repriză, aşa că la lovitura sa liberă din minutul 72, deviată în poartă, s-a scurs şi frustrarea adunată până atunci de atacantul lui FCSB. Restul jocului a trecut în somnambulism până la ultimul fluier.

Un început perfect în Europa League mai ia gândul de la norul de probleme şi tensiuni care pare mereu să plutească deasupra clubului.

Şi Dică s-a mai descărcat după meci, la Digi Sport: „Am venit după foarte multe critici, în special asupra mea. Eu încerc să unesc echipa, să fac un grup, asta am învățat de la un antrenor pe care l-am avut. Chiar dacă sunt slab și nu am personalitate, am reușit iar o victorie mare în Europa. Jucătorii au demonstrat că au valoare.“

FCSB joacă al doilea meci din Grupa G cu Lugano, în Elveția, pe 28 septembrie.