Rafa câștigă meciul generațiilor cu Dominic Thiem, urmează un șoc cu Wawrinka. Sferturi bune la Monte Carlo

Camelia Butuligă 15 aprilie 2016
Amândoi foști campioni la Monte Carlo, Rafa Nadal și Stan Wawrinka se vor revedea pe zgură, unde elvețianul a câștigat ultimul meci direct. Rafa are 14-3 în meciurile directe, dar Stan a luat trei din ultimele cinci. Murray și Raonic reeditează semifinala de la AO (4-3 Andy în H2H), iar Federer și Tsonga, cu meciuri strânse recent (3-3 în ultimele șase întâlniri), rotunjesc programul. Gael Monfils vs Marcel Granollers este celălalt sfert de finală. Ce surprinde aici, pe lângă prezența lui Marcel în sferturi? Că a luat trei din cele patru întâlniri directe cu Gael.
*

Zi plină la Monte Carlo, cu meciuri pentru toate gusturile: scurte, lungi, bizare, frumoase sau nememorabile. La categoria ”Ce-a fost asta?” avem meciul câștigat de Murray contra lui Benoit Paire în trei seturi: 2-6, 7-5, 7-5. Paire a condus cu un set și break, jucând un tenis în trombă la care Murray n-a avut prea multe de comentat: retururi care sfârâiau, veniri la fileu, scurte, tot tacâmul. Benoit știa exact ce face la fiecare minge.

Cu linia de finiș în raza vizuală, Paire și-a adus aminte de toate anxietățile de care vorbeam în articolul de ieri și a uitat cum se joacă tenis. A intrat într-o gaură neagră în care a reușit să piardă cinci game-uri consecutive, a pierdut setul doi și serviciul imediat în decisiv. Andy, care nu s-a născut nici el ieri, atâta a așteptat: un passing ici, un retur câștigător colo și Muzz era înapoi în meci, stropșindu-se la lojă și dând semne nervoase de viață. Colapsul lui Benoit a fost total: a servit pentru meci la 5-4 în decisiv, dar a pierdut game-ul cu o dublă greșeală. La 5-6, servind să rămână în meci de data asta, Paire, ați ghicit, face din nou dublă la match point. ”Comedie a erorilor”, ”un dezastru glorios”, ”un meci de-a dreptul bizar” au fost doar câteva din descrierile aplicate acestui meci pe care Murray l-a câștigat cumva, cu toate că a jucat mediocru, iar Paire l-a pierdut cumva, cu toate că a jucat entuziasmant.

”Cred că el a jucat foarte bine, iar eu am fost cam lent”, a analizat Andy apoi. ”N-am mai jucat contra lui și este un jucător dificil de descifrat”. Andy Houdini Murray îl va întâlni pe Milos Raonic, care a fost pus serios la treabă de inimosul Damir Dzumhur. Milos a avut nevoie de tiebreak în decisiv pentru a câștiga. Jocul său de serviciu-vole nu mai este la fel de operativ pe zgură ca pe hard; Damir a pus tabăra la trei metri în spatele terenului și de acolo a returnat și pasat într-o veselie, punând înapoi tot ce a aruncat Milos spre el. Raonic a cerut și o pauză medicală pentru coapsa dreaptă, deci e de văzut cât de fresh va fi contra lui Murray.

La Nadal-Thiem, cel puțin primul set a fost excelent, cu toate mingile de break ratate de Dominic (15!). Thiem este din ce în ce mai impresionant, cu un forehand care seamănă cu al lui Nadal ca topspin și acuratețea cu care găsește colțurile și un rever care aduce aminte de cel al lui Wawrinka, solid și plat. Rafa a jucat poate unul din cele mai bune meciuri ale lui în ultimul timp; s-a mișcat excelent, a fost alert și agresiv, profitând nemilos de oportunități și necedând sub presiune. Este acesta vechiul Nadal, prădătorul? Nu știu, dar seamănă tare. L-a intimidat pe Thiem până când acesta a clacat și i-a dat setul cu o dublă.

Evaluarea pe care și-a făcut-o Rafa la sfârșitul meciului a fost optimistă. ”O victorie importantă, un meci foarte dur, împotriva unuia dintre cei mai buni jucători din lume. Sunt mulțumit de cum am luptat, mai ales în primul set. Acest gen de meciuri mă ajută.” Întrebat dacă ieșirea lui Djokovic îi ușurează viața vreun pic, Nadal a fost neechivoc, în stilul caracteristic: ”Nu. Mâine am un adversar foarte greu, Wawrinka, și trebuie să joc la cel mai bun nivel dacă vreau să am șanse.” Stan va avea teoretic avantajul prospețimii față de Rafa: a trecut azi defilând de Gilles Simon cu 6-1, 6-2.

Cu toate că armata aceea de oportunități ratate îl va bântui o vreme, Thiem poate să-și găsească destule circumstanțe atenuante (acum câteva zile se pare că a avut o procedură prin care i s-a scos un chist din talpa piciorului) și poate să se mândrească cu puncte ca acesta:

Thiem este într-adevăr capabil să genereze lovituri de o viteză incredibilă pe ambele părți. Sper doar că nu-i va lua atâta de mult ca lui Wawrinka să-și strunească această putere. De asemenea, trebuie să rezolve problema conversiei mingilor de break când se găsește contra unor jucători cu defensivă fantastică (și nu numai), ca Djokovic și Nadal.

The best and worst of the rest

În jumătatea de sus a tabloului, Vesely a plătit prețul victoriei cu Novak azi, când a fost doar o umbră pe teren, o umbră cu probleme medicale. A pierdut clar cu Gael Monfils, care începe să mă îngrijoreze: ce se ascunde în spatele acestei seriozități și constanțe cu care își câștigă meciurile? Noroc că mai face uneori chestii din astea, ca să știm că e tot el și nu a fost răpit de extratereștri și înlocuit cu un robot cu aceeași înfățișare:

Gael va juca cu Granollers, lucky loser care se trezește în sferturile unui Mastres după ce l-a zăpăcit azi pe Goffin cu loviturile lui sucite.

Federer a mai avut încă o victorie clinică, cum spun americanii, contra lui Bautista-Agut: 6-2, 6-4 într-o oră și opt minute. Maestrul va avea plăcerea revederii cu un amic vechi în persoana lui Tsonga, care a jucat foarte bine până acum la Monte Carlo. Azi a avut multe întrebări la care mai tânărul său compatriot, Lucas Pouilles, nu a știut să răspundă. Cu Federer va fi altă treabă, dar dacă e să ne luăm după ce au jucat amândoi până acum, acțiunea se va petrece mai ales la fileu, iar eu voi fi ultimul om care să se plângă de asta.