România se adună în fața Rusiei, prinde sferturile de finală la Trieste. Între băieți și visul de la Rio mai stă doar Italia

Ancuța Iosif 8 aprilie 2016

După un meci greu, în care echipele s-au luptat mult și au reușit puține realizări tehnice, România a obținut, joi seară, punctul de care avea nevoie în fața Rusiei. Odată cu remiza (8-8) a venit și calificarea în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste, astfel că între băieți și marele lor obiectiv – prezența la Jocurile Olimpice din vară – mai e un singur (și serios) obstacol: Italia, țara gazdă și una dintre favoritele competiției.

*

Împotriva Rusiei, în meciul care a stabilit ultima sfert-finalistă, echipa nu a jucat grozav, dar a compensat prin dorință: muncă multă lângă reușite puține, dar important a fost punctul obținut. În alte meciuri de la Trieste – mai ales cu Franța – băieții au jucat mai bine și nu au obținut nimic.

Joi seară, în fața Rusiei, golul înscris de Daniel Teohari, chiar pe finalul partidei, a fost de ajuns pentru a conduce echipa în sferturi. Italia, însă, va cere mai mult. Mult mai mult.

„Astăzi (joi n.a.) am jucat cel mai prost meci din turneu, dar alte dăți am meritat mai mult. Sportul dă și ia, dar la sfârșit, adevărata valoare a unei echipe întotdeauna iese la suprafață. A fost un meci dificil, mai ales că turneul este foarte obositor – am văzut asta în felul în care au jucat echipele astăzi”, a spus antrenorul naționalei, Dejan Stanojevic. „Suntem fericiți că avem ocazia să jucăm contra Italiei, o echipă foarte bună, și nu ne vom da bătuți.”

Italia, care are în palmares trei titluri olimpice, trei medalii de aur la campionatele mondiale și trei titluri de campioană europeană, are prima șansă, dar ciocnirea cu una dintre favorite a devenit o certitudine încă de la dureroasa înfrângere cu Franța, 11-12, în urmă cu câteva zile.

Băieții au întâlnit Italia și în grupa C a Campionatului European de la Belgrad (ianuarie). S-a terminat 11-5 pentru Italia, echipă care avea să fie eliminată în sferturile de finală de Muntenegru.

„Acum așteptăm Italia”, a spus căpitanul echipei, Cosmin Radu. „Ei sunt favoriții, dar o să dăm tot ce-avem mai bun.”

Meciul România – Italia începe la 21.30.

*

FINA 2015

În 2006, naționala de polo făcea istorie, învingând Italia (tot în sferturile de finală) într-unul dintre cele mai dramatice jocuri ale Campionatului European din Serbia. Antrenați atunci de Vlad Hagiu, băieții reușeau să revină puternic de la 6-9, scorul pauzei, până la 10-9, un rezultat final care a luat prin surprindere pe toată lumea. Astăzi, sarcina este chiar și mai grea, căci Italia joacă acasă. Dar victoria din 2006 poate fi o sursă de inspirație.

(În 2006, Serbia a oprit România în semifinale, iar Spania s-a impus în meciul pentru bronz.)