Samba do Rumania! Brazilianul Savio Valadares ne-a calificat la Europenele de Fotbal în sală. Suntem printre cele mai bune 12 echipe de pe continent

Ciprian Rus 26 septembrie 2017

Echipa de futsal a României s-a calificat la Campionatul European – Slovenia 2018, după ce a trecut de formația Georgiei, în dublă manșă, cu scorul de 9-6 la general.

„Tricolorii” au reușit o victorie spectaculoasă, cu 7-4, în sala „Sports Palace” din capitala Georgiei, reușind să întoarcă egalul din meciul tur, jucat acasă, la Deva (2-2).

Vedeta echipei noastre a fost, ca și în meciul tur, brazilianul proaspăt naturalizat Savio Valadares, care a marcat de patru ori în poarta gazdelor. În tur, cele două reușite ale lui Valadares au ajutat echipa noastră să întoarcă scorul de 0-2 de la pauză.

Și în meciul de marți seară, România a trebuit să revină de la 1-3, scor stabilit în minutul 12. După minutul 23, când scorul era 4-4, România s-a dezlănțuit și a mai punctat de trei ori, prin Savio, de două ori, și prin căpitanul Răducu.

„Calificarea e foarte importantă pentru mine și pentru colegii mei! Majoritatea suntem trecuți de 30 de ani, ceea ce face prezența la Euro să fie cu atât mai valoroasă.” – Emil Răducu, căpitanul echipei naționale

Savio Valadares și Filipe OIiveira au obținut cetățenia pe 29 august, când au și jurat credință României. „Sunt foarte fericit, deja mă gândesc la barajul cu Georgia pe care îmi doresc să-l câștigăm. Mă bucur că voi putea să ajut echipa națională”, declara atunci Savio.

La rândul său, Filipe OIiveira, care a marcat și el marți seară, promitea să dea totul pentru tricolor. „Sunt mândru că sunt roman, ne dorim să mergem la Euro 2018”.

Opt echipe sunt erau deja calificate la UEFA Futsal EURO 2018: Slovenia (țara gazdă), Italia, Azerbaijan, Ucraina, Portugalia, Spania (deținătoarea trofeului), Kazakhstan și Rusia.

Turneul final se va desfășura pe „Arena Stožice” din Ljubljana, Slovenia, în perioada 30 ianuarie – 10 februarie 2018. Alături de România, vor mai merge la EURO, în urma meciurilor de baraj, câștigătoarele partidelor: Cehia – Serbia, Franța – Croația și Ungaria – Polonia.

Lotul României pentru barajul cu Georgia

Vlad Iancu (Informatica Timișoara), Petrișor Toniță (Autobergamo Deva) – portari; Robert Lupu, Sávio Valadares, Felipe Oliveira (toți trei de la Informatica Timișoara), László Szőcs (FK Odorheiu Secuiesc), Mimi Stoica, Alpar Csoma, Adrian Pânzaru, Florin Ignat, Robert Matei, Cristi Matei, Paulo Ferreira (toți de la Autobergamo Deva) și Emil Andrei Răducu (Luxol St Andrews – Malta).