Slovacia rezistă în faţa unui asalt târziu şi trimite Rusia aproape de eliminare

Danny Coposescu 15 iunie 2016

În tot vacarmul care a înconjurat acţiunile elementului tembel dintre suporterii Rusiei, săraca echipă a lui Leonid Slutsky a părut prinsă între ciocan şi nicovală. Ameninţată cu expulsie de la European, înfrângerea cu 2-1 contra Slovaciei înseamnă că ruşii foarte posibil vor fi eliminaţi prin mijloace mai convenţionale.

Împotriva Angliei, cel puţin pe teren, Rusia a fost profund neaventuroasă şi a cedat toată iniţiativa. Cu Slovacia însă, atitudinia părea să fie cu totul alta. Cea mai mare parte a primei reprize s-a desfâşurat în jumătatea unei Slovacii care a dezamăgit şi ea în primul meci. Flancul drept al ruşilor a fost un bulevard pentru fundaşul lateral Igor Smolnikov şi aripa Kokorin. Şansele clare au lipsit însă, şi cele parţiale au fost ratate de Dzubya şi Shatov.

Poziţia extrem de avansată a lui Smolnikov avea să o coste scump. Imitând-o pe Italia, Slovacia a stat la cutie, până când a recuperat mingea la mijloc. Marek Hamsik a ridicat capul, l-a văzut pe Vladimir Weiss liber ca pasărea cerului pe partea evacuată de jucătorul rus. Bolta superbă a lui Hamsik la găsit pe Weiss, care i-a driblat uşor pe cei veniţi disperat să acopere, şi l-a învins pe Akinfeev. Puţin peste 10 minute mai târziu, omul lui Napoli a trecut de la servant la marcator. Un corner scurt a fost colectat de Hamsik, doi fundaşi păcăliţi pintr-o fentă, şi apoi o rachetă care a izbit bara înainte de a intra în poartă. Cei care au de ales golul turneului au deja de unde alege.

A doua repriză părea un simplu exerciţiu în zădărnicie şi Slovacia a respins uşor încercările neinspirate ale Rusiei. Până când Shatov i-a centrat lui Glushakov, intrat după pauză, şi lovitura de cap a mijlocaşului a oferit speranţe colegilor. În final, nu s-a repetat egalarea dramatică din meciul cu Anglia şi Slovacia a câştigat meritat.

Oamenii cheie

Marek Hamsik şi Vladimir Weiss sunt cei mai cunoscuţi oameni din lotul slovac şi şi-au arătat din plin capacităţile, spre deosebire de partida cu Ţara Galilor. Hamsik în special a avut o mână în tot ce a i-a reuşit echipei sale şi golul lui merită revăzut.

Pe cât de multe probleme are în apărarea, mai ales cu Smolnikov pe partea dreaptă (de unde au venit ambele golurile primite), Rusiei îi lipseşte calitate în atac. Tot cvartetul ofensiv a arătat dezbinat şi şuturile trimise au fost aproape comic de imprecise.

Cum arată grupa acum

Slovacia revine în calcule după victorie şi va avea nevoie de un singur punct contra Angliei pentru a se califica. Cât timp nu lasă garda jos spre sfârşitul meciului, aşa cum au făcut astăzi, pot aborda întâlnirea cu încredere.

Rusia e la un pas de eliminare şi nici o victorie cu Ţara Galilor nu le poate garanta calificarea. O torţă aprinsă în tribune după golul lui Glushakov s-ar putea să mai pună o grijă pe umerii selecţionerului Slutsky.