Un meci istoric fără istoric: AS Roma – Astra: 4-0

Ciprian Rus 29 septembrie 2016

În cel mai important meci al scurtei și mai mult decât incertei sale istorii, Astra Giurgiu n-a reușit să repete performanța extraordinară a CFR-ului din urmă cu 8 ani. Dintr-un meci de pus în vitrina cu amintiri, campionii României nu se aleg decât cu participarea la “one-man-show-ul” prin care legenda Romei, Francesco Totti, și-a sărbătorit împlinirea celor 40 de ani.

O singură fază remarcabilă a reușit Astra în primele 80 de minute pe “Stadio Olimpico” din Roma. În minutul 5, Teixeira îl vede foarte bine pe Nicoară, care ajunge singur cu portarul, însă brazilianul Becker e fantastic și închide poarta de două ori, până să îi vină în ajutor fundașii.

Uriașa ratare îi descumpănește pe români, care se pun pe două linii, așteptând replica Romei, și rămân așa și după 1-0 (Strootman, min. 16), și după 2-0 (Fazio, min. 45+1), și după 3-0 (autogol Fabricio, min. 47) și la 4-0 (Salah, min. 55).

Italienii au câte un dram de noroc la fiecare dintre reușite, dar asta nu scuză apatia Astrei, care a părut o echipă moartă, deși patronul Ioan Niculae n-a pus încă lacătul pe stadionul de la Giurgiu.

Omul meciului

La 40 de ani, împliniți recent, decarul italian Francesco Totti a făcut un veritabil spectacol pe “Olimpico”: driblinguri, pase fine și șuturi bombă, magie la fiecare atingere de balon. Totti a participat, de altfel, la toate cele patru goluri ale romanilor. Din tabăra noastră, singurul remarcat a fost tot un veteran, Teixeira, care a încântat publicul prin câteva faze de mare spectacol.

Ce urmează

În celălalt meci al grupei, Austria Viena și Viktoria Plzen au încheiat la egalitate, 0-0 . Etapa viitoare, Astra joacă din nou în deplasare, la Plzen, iar fără un rezultat pozitiv, la cum arată grupa (Viena și Roma – 4 puncte, Plzen – 1, Astra 0) șansele de a trece de grupele Europa League se reduc spre zero.