Viitorul pierde în ultimul minut, FCSB trece la pas de Astra, lupta pentru titlu se încinge și mai mult

Ciprian Rus 6 aprilie 2017

Cu o etapă înainte de jumătatea “play-off”-ului, bătălia pentru titlul se strânge și mai tare. FCSB profită de forma slabă a Astrei și de înfrângerea neașteptată a Viitorului pentru a-și prinde din urmă rivala.

Pentru FCSB bucuria e dublă după etapa a cincea din “play-off”, pentru că și echipa de pe locul 3, CFR Cluj, a pierdut și ea, surprinzător, în deplasarea cu Dinamo.

Iar pentru ca potriveala să fie perfectă, pricipalele rivale la titlu pentru echipa lui Gigi Becali se vor întâlni etapa viitoare.

Dinamo – CFR Cluj 2-0

Două greșeli în prima repriză i-au costat pe clujeni rezultatul cu Dinamo. Mai întâi un corner, specialitatea casei pentru echipa lui Cosmin Contra (gol Nemec), apoi o respingere nefericită a lui Mihai Mincă (gol Rivaldinho) au dus scorul la un 2-0 pe care, deși au atacat timp de mai bine de o repriză, CFR-iștii nu l-au mai putut remonta.

Portarul Cerniauskas a fost unul dintre cei mai inspirați dinamoviști, iar când nici el nu a reușit să se opună golului, a făcut-o, corect, tușierul, care a văzut cum fundașul Horj a influențat faza la care mingea a intrat în poarta gazdelor.

Viitorul – CSU Craviova 0-1

Ritmul meciurilor jucate la trei zile, dar și presiunea mediatică tot mai mare încep să tragă în jos formația antrenată de Gică Hagi. Stăpânirea de sine arătată contra Astrei nu s-a mai văzut cu Craiova, într-un joc în care Viitorului i-a lipsit, înainte de toate, prospețimea.

Chiar și așa, după un meci de luptă, fără mai ocazii, constănțenii puteau câștiga pe final, când fundașul central Boli a țintit bara. Câteva minute mai târziu, însă, oltenii au profitat și au marcat chiar în prelungirile partidei.

FCSB – Astra 3-0

Încărcați pozitiv de eșecurile adversarelor la titlu, cei de la FCSB au reușit o nouă victorie mare în scurta istorie sub acest nume a echipei: un 3-0 fără dubii împotriva campioanei Astra.

Cu Denis Alibec în mare formă și cu fundașii centrali ai giurgiuvenilor într-o pasă de formă greu de comentat, meciul s-a decis în prima jumătate de oră. În zadar a încercat Marius Șumudică să-și trezească elevii chemându-i la marginea terenului, ca la în „time-out”-urile din handbal, în zadar a mutat tactic, Astra nu a mai punctat până la final decât la impresia artistică.

Ce urmează

Egalată de FCSB, care trece pe locul 1 la golaveraj (dar nu și la meciuri directe), pentru Viitorul urmează trei etape de foc: trei deplasări consecutive, prima dintre ele la Cluj, într-un meci decisiv pentru rămânerea în cursa pentru titlu a CFR-ului.

FCSB are meci la Craiova, echipa care i-a facilitat accesul la prima poziție, în vreme ce la Giurgiu se va juca derbiul echipelor resemnate, care au abandonat deja lupta pentru titlu, Astra și Dinamo, dar care încă mai speră la cupele europene.