Ziua Regelui: CFR și Steaua îi fac un cadou lui Hagi, Viitorul începe lansat și se distanțează în frunte

Ciprian Rus 6 februarie 2017

Sărbătoarea începuse cu o seară înainte, când mingea a sărit ca un dop de șampanie din gheata lui Coman și s-a oprit sub transversala porții lui Brănescu. Era minutul 78 al meciului de pe “Dinamo”, iar trupa lui Gică Hagi întorcea scorul pentru o victorie cu 2-1, într-un început de 2017 cât se poate de complicat pentru Viitorul.

Succesul cu Dinamo avea să fie urmat de un nou cadou pentru patronul și antrenorul liderului Viitorul la împlinirea celor 52 de ani. Două dintre echipele capabile să-i pună la îndoială supremația, Steaua și CFR, s-au anulat reciproc, sâmbătă, la Cluj, în derbiul etapei a 22-a, prima din noul an.

Cu 45 de puncte, Viitorul devine prima echipă calificată matematic pentru “play-off”, cu patru etape înaintea finalului sezonului regulat. Tinerii lui Hagi au acum patru lungimi în fața principalei urmăritoare, Steaua București.

Derbiurile

Atât Dinamo – Viitorul, cât și CFR Cluj – Steaua au oferit spectacole agreabile, peste așteptările unor meciuri de debut după lunga pauză de iarnă.

Dinamo a început perfect meciul cu liderul Ligii 1, dar golul spectaculos al lui Nistor și conservarea rezultatului de 1-0 până dincolo de trecerea unei ore de joc nu a fost suficient pentru ca trupa lui Ioan Andone să ia măcar vreun punct.

Înfrângerea lui Dinamo complică și mai mult lupta pentru ultimele locuri în “play-off”, cu atât mai mult cu cât și CFR s-a împiedicat pe teren propriu.

Clujenii au început meciul crispat, iar ex-ul Jakolis a ratat câteva ocazii mari în buza porții în primul sfert de oră. A fost nevoie de geniul lui Alibec pentru ca Steaua să profite de startul mai bun. Atacantul i-a luat fața lui Camora și a scos un penalti pe care tot el l-a transformat.

A urmat cu meci “cu de toate”, din păcate și cu ceață, motiv pentru care, minute bune, transmisiile TV au semănat mai mult cu emisiunile “Fotbal minut cu minut” de la radio de pe vremuri, când n-aveai încotro și trebuia să crezi că meciurile din România se joacă în ritmul debitului verbal al lui Ilie Dobre.

Clujenii au avut și ei șansa lor de la 11 metri, irosită de specialistul Nascimento. La pauză s-a intrat cu gol în plus pentru Steaua și om în plus pentru CFR, după ce Alibec a făcut o simulare stupidă având deja un galben și a fost eliminat. Avea să-l imite vedeta CFR-ului, Deac, care mai întâi a marcat pentru 1-1, apoi a luat galben pentru simulare și proteste și a fost și el eliminat.

Șumudică își ia partea din  “tortul” lui Hagi

De pașii greșiți ai lui Dinamo și ai CFR-ului a profitat Astra, care a trecut cu 1-0 de ASA Târgu Mureș și a ajuns pe loc de “play-off”.

Dacă băieții lui Șumudică au ratat cât pentru trei meciuri, Craiova a înscris la foc automat, pentru un 5-0 care îi consolidează poziția pe podium.

Etapa noilor veniți

Încropite sau nu, transferurile din intersezon nu au întârziat nici măcar o etapă să-și confirme utilitatea. Mai bine de jumătate din meciurile primei runde pe 2017 au fost decise de goluri sau de acțiuni ale noilor veniți.

Fostul clujean Negruț a adus un punct Pandurilor în meciul cu Iașiul, Neluț Roșu, de la Viitorul, a pus pasa de 1-1 în meciul cu Dinamo, de-abia transferați, Buș și Herea au stabilit scorul final la Botoșani – Chiajna (1-1). La fel, în CFR – Steaua, ambele goluri poartă semnăturile unor întăriri de iarnă.

Raritate

Meciul dintre Botoșani și Chiajna a marcat un aspect tot mai rar în fotbalul românesc al ultimului deceniu. Ambele echipe au folosit, pe întreaga durată a partidei, doar jucători români!

D’ale noastre

„Dinamo a marcat goluri multe, a și luat goluri multe. Și noi am marcat goluri așa și așa multe, da’ nu prea multe. Anu’ trecut am marcat mai multe, dar am luat mai puține. Așa că, cred că va ieși un meci frumos.”

– Sărbătoritul Gică Hagi a prefațat în stil propriu victoria cu 2-1 pe terenul lui Dinamo

Ce va urma

Urcată pe locul 6 în clasament, Astra are o deplasare grea etapa viitoare la Iași, unde se anunță temperaturi cu minus și un teren înghețat. În acest timp, două dintre adversarele directe la lupta pentru “play-off”, Gaz Metan și CFR Cluj se întâlnesc în meci direct.

Primele clasate, Viitorul și Steaua, au meciuri aparent lejere, pe teren propriu, cu Pandurii și Voluntari.