Paris 2024, tenis de masă | „Zidul asiatic” rezistă: Berni Szocs și Ovidiu Ionescu pierd în sferturi în fața favoriților 3

Ciprian Rus 28 iulie 2024
Fast

Corespondență de la Paris

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu sunt opriți în sferturile de finală pe tabloul de dublu mixt din competiția de tenis de masă de la Jocurile Olimpice, învinși cu 4-0 la seturi de favoriții 3, Lim Jonghoon și Shin Yubin din Coreea de Sud.

Într-un meci decis de detalii aproape imperceptibile, sud-coreenii au câștigat majoritatea punctelor disputate și aproape toate punctele decisive, au fost mai cinici și mai inspirați. „Zidul asiatic” s-a dovedit, încă o dată, de nedepășit.

La final, Ovidiu Ionescu a spus: „Scorul de 0-4 este foarte dureros, chiar dacă consider că au câștigat ei, nu am pierdut noi. Chiar am jucat foarte bine, dar ei au fost în mare formă, au găsit răspunsuri la mingi pe care în mod normal le câștigăm în 90% din cazuri. Chiar și la 0-3 ne gândeam că putem reveni, la fel cum a făcut-o ieri Eduard Ionescu. E o înfrângere greu de digerat, sper să reușesc să dorm, pentru ca mâine să fiu în formă pentru meciul de simplu. Mai sunt șanse la medalii, chiar la două, mai ales pe partea fetelor.”

La rândul ei, cu lacrimi, în ochi, Berni Szocs a declarat: „Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români. Îmi doream atât de mult să câștigăm și am intrat cu atâta încredere! Din păcate, nu am putut mai mult. Sunt dezamăgită și nu-mi vine să cred. Sunt însă o sportivă  puternică și voi încerca să obțin mult dorita medalie la simplu sau la echipe alături de colegele mele. Am crezut tot timpul că cele mai mari șanse le avem la dublu mixt, pentru că suntem un cuplu sudat, jucăm de mult timp împreună și ne cunoaștem foarte bine. Astăzi, însă, adversarii au fost mai buni.  Voi încerca să lupt în continuare pentru o medalie la Paris.”

**

Sferturile de la masa 1 din Arena Sud 4 au adus față în față favoriții 7, Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu, și favoriții 3, Lim Jonghoon și Shin Yubin. Tensiunea fazei superioare a competiției s-a simțit în tribune, amuțite de concentrarea și execuțiile de clasă de la masa de joc.

Meciul începe echilibrat, Coreea de Sud se desprinde la 7-4, ai noștri revin fantastic la 9-7, dar ratează două mingi de set, ultima după un schimb incredibil. La 11-10, mai avem o șansă, dar serviciul lui Lim e impecabil. O nouă serie fabuloasă se termină în favoarea asiaticilor, care câștigă punctele-cheie din final de set. La fel ca împotriva Germaniei, favoriții 3 se impun la limită, în prelungiri de set.

Începem greu setul 2, Berni ratează un serviciu, iar adversarii merg la 6-1 și 7-2, după câteva finalizări de mare clasă. Se ajunge la 7-4, ca în primul set, iar ai noștri împing până la 7-8, forțând un time out al antrenorului coreean. Ai noștri câștigă, în fine, o minge disputată pentru 8-8, dar Ovi ratează incredibil egalarea la 9, iar setul, în care fiecare echipă a avut perioada sa bună, e pierdut la 8.

Ieșim mai ofensivi în setul 3, iar îndrăzneala ne e premiată. Începem să nu mai cedăm punctele lungi, de efect, iar asta injectează energie din tribune în mintea alor noștri. Se ajunge încă o dată la obsedantul 7-4 pentru ei, dar revenirea e tăiată de o nouă minge lungă pe care și-o adjudecă adversarii. Berni și Ovi se agață de fiecare minge, serviciile bune ale jucătoarei noastre anulează două mingi de set, dar nici asta nu e suficient: 8-11.

Pauza de dinaintea setului 4 e cea mai agitată, Andrei Filimon și elevii săi caută febril soluții ca să schimbe direcția meciului. La 3-2, Ovi și Berni fac cea mai bună minge a lor din meci, iar tribuna de la Arena Sud 4 se aprinde. Pentru prima oară în meci, nu mai pierdem ritmul, ne desprindem noi la 7-4. E rândul lor să întoarcă – și o fac până la capăt: 8-11. Scor final: România – Coreea de Sud 0-4 (11-13, 8-11, 8-11, 8-11).

Ambii noștri jucători rămân în competiție în probele de simplu, iar Berni Szocs și în proba feminină pe echipe, unde România este cap de serie numărul 4 și unde speră să obțină prima sa medalie olimpică la tenis de masă.