Betis câștigă entuziasmant pe Camp Nou, îi strică revenirea lui Messi

Danny Coposescu 11 noiembrie 2018

Totul trebuia să fie o petrecere. Mai lipsea doar bufetul, barul plin și un DJ cu playlist potrivit. Așa, peisajul fi fost complet pentru jucătorii Barcelonei, care au intrat astăzi pe teren cu gândul să-l serbeze pe Leo Messi, revenit mai devreme după accidentarea la braț. Alte preocupări, cum ar fi disciplina tactică sau concentrarea, n-au fost evidente. Iar Betis a fost un oaspete tare nepoliticos. Fără urmă de teamă, a bătut-o bine de tot pe campioana Spaniei, la ea acasă.

Barcelona 3-4 Betis Sevilla

Primul foc de avertizare a venit devreme. Dar nimeni n-a ținut cont de contra fulgerătoare din care Joachin ar fi trebuit să deschidă scorul. Nu Sergio Busquets, care a greșit fiecare a patra pasă; nu Sergi Roberto sau Jordi Alba, terorizați neîncetat de Junior Firipo, respectiv Christian Tello; și cu siguranță nu Gerard Pique, care a jucat în cu totul alt film după-amiaza asta. Unul de groază pentru suporterii Barçei.

E drept că rar vezi așa un adversar pe Camp Nou. Fie că te numești Las Palmas sau PSG, nu te duci acolo să ataci cum a făcut-o Betis. Cu atât mai puțin când ești pe locul 15 și ai marcat opt goluri în 11 etape, trei dintre ele într-o singură partidă. Dar Quique Setien a plecat la luptă cu un 3-4-2-1 menit să exploateze brutal absolut fiecare slăbiciune pe care-o adulmecă. Impresia cea mai izbitoare e că băieții săi nici măcar n-au trebuit să caute mult. Barcelona le-a arătat ostentativ încă din primul minut.

Scorul e oarecum înșelător. Nu-i deloc exagerat să spui că alb-verzii puteau puncta de câte patru ori în fiecare repriză. Aproape fiecare contră a fost purtată în superioritate numerică, în fața unei apărări disperate și dezorganizate. După reușita lui Junior, au mai trecut câteva șanse enorme până când Joachin a pus latul pentru 2-0, într-un careu în care Betis avea mai multe tricouri decât catalanii.

Introducerea lui Arturo Vidal la pauză l-a ajutat pe Valverde doar în atac. Mateu Lahoz a dictat penalti în minutul 68, la singura fază în care Alba (convocat din nou la națională) a reușit să-l deranjeze pe fostul coechipier Tello. Messi a transformat, însă Barça a fost mereu cu cel puțin un pas în urmă și avea să fie și cu un om mai puțin pe final, după eliminarea lui Rakitic, la scurt timp după ce Vidal marcase pentru 2-3. Canales a finalizat și el una din multele oportunități, înainte ca VAR să-i acorde decarului argentinian o ultimă consolare: golul al treilea, după o pasă a lui Vidal.

Trebuia să fie ziua lui căpitanului revenit pe câmpul de bătălie. Până la urmă, prezența lui Messi e singura veste bună, într-o etapă care demonstrează din nou că La Liga nu mai lasă loc de certitudini.

Barcelona are un singur punct mai mult decât Atletico și Alaves, Espanyol și Sevilla pot urca și ele pe podium, iar Real Madrid se poate apropia la patru puncte de primul loc, dacă bate în deplasare la Celta Vigo.