Chelsea arată foarte bine, câștigă primul derbi al Londrei. Arsenal are toate motivele să fie îngrijorată

Lead.ro 18 august 2018
Fast

Putea fi mai rău pentru Arsenal și fanii ei, dar nici că putea fi mai bine pentru cei care țopăie de bucurie că fotbalul din Anglia s-a întors. Asta e senzația după victoria lui Chelsea într-un derbi excelent cu Arsenal, meci care deschide cu adevărat acest nou sezon de Premier League. Și dacă ăsta e preview-ul, avem toate motivele să fim optimiști: ne așteaptă un sezon pe cinste!

*

Cu antrenori noi – Sarri pentru gazde, Emery la oaspeți – și cu ambiții cunoscute – măcar un top patru -, Chelsea și Arsenal au reușit să ne amintească, în doar câteva minute, de ce-am așteptat cu atâta anticipație noul sezon din Anglia. Primul motiv? Pentru că nu mai știam cine și ce joacă. Acum, după primul derbi al sezonului, avem un răspuns în plus: fotbalul propus de Sarri, venit de la Napoli, va face din Chelsea una dintre principalele atracții în Premier League.

Cu multă viteză și la fel de multă imaginație, această echipă nu mai are prea multe în comun cu varianta ei de anul trecut. Unde Conte n-a mai reușit să stoarcă mare lucru din jucătorii cu care tot el câștigase titlul cu un sezon înainte, Sarri a adus un aer proaspăt și idei precise.

Nu trebuie decât să vezi fazele primelor două goluri – Pedro (minutul 9) și Morata (minutul 20) – ca să te convingi că atacul lui Chelsea va fi mult mai generos anul ăsta. Și că apărarea lui Arsenal va rămâne la fel de prăfuită ca anul trecut. E drept, înaintea fiecărui gol al albaștrilor, Arsenal a ratat o ocazie imensă. A doua, a lui Aubameyang, va prinde highlights-urile etapei.

Că Arsenal nu s-a prăbușit în stilu-i caracteristic – ăsta poate fi meritul noului cârmaci, Emery, a cărei principală încercare va fi tocmai aceasta: să scuture echipa din temelii, să readucă mentalitatea potrivită într-un vestiar din ce în ce mai obișnuit (și mai resemnat) cu înfrângerile. Golurile lui Mkhitaryan și Iwobi (din pasa aceluiași Mkhitaryan), chiar pe finalul primei reprize, au fost un răspuns neașteptat, singura veste bună pe care Arsenal o va duce cu ea acasă.

Din nefericire pentru fostul antrenor al lui PSG, prăbușirea din a doua repriză n-a mai mirat pe nimeni. Arsenal s-a micit, a dispărut complet sub controlul adversarei. Iar Pedro, Barkley sau Kante  puteau face ei ce a făcut până la urmă fundașul de bandă Alonso, găsit excelent de Hazard: șut precis și golul victorios pentru Chelsea. După dominarea din repriza secundă, orice alt rezultat ar fi fost nedrept.

Singura întrebare pentru fanii lui Chelsea? Cine a fost cel mai bun om al echipei lor? Hazard, intrat în a doua repriză, Kante, Alonso sau Jorginho, marele transfer al verii, venit odată cu Sarri din sudul Italiei.

*

Ca să fie treaba treabă, Tottenham a câștigat (tot la Londra) al doilea meci la rând, un 3-1 solid contra nou-promovatei Fulham – echipă care a investit peste 100 de milioane de lire în pregătirea acestui sezon. Arsenal, așadar, are de recuperat deja șase puncte față de colegele londoneze. #EmeryOut?