Cu mult peste obiectivul propus: România câștigă alte șapte medalii la FOTE, fetele de la volei obțin argintul, gimnastica ne aduce o frumoasă premieră!

Lead.ro 27 iulie 2019

Ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Baku a adus din nou motive de bucurie în delegația României, care și-a adăugat șapte medalii într-un palmares deja impresionant. Cele mai multe – cinci – au venit din finalele individuale la gimnastică, astfel că iubitorii acestui sport care a suferit mult în ultima vreme au acum un moment de bucurie.

De fapt, bucuria și încrederea sunt azi sentimentele predominante în echipa de sportive și sportivi români de la FOTE: obiectivul de 8-10 medalii a fost depășit fără emoții, iar asta este cu adevărat încurajator pentru anii următori. Cele 19 medalii de FOTE pot fi privite ca o dovadă că lucrurile se mișcă în direcția bună.

România s-a clasat pe locul 11 în clasamentul general al medaliilor, cu un patru medalii de aur, 10 de argint și cinci de bronz.

Gimnastică

Gimnastele Ioana Stănciulescu și Silviana Sfiringu au câștigat câte-o medalie în finala la sol – argint pentru Ioana și bronz pentru Silviana -, în timp ce Silviana a urcat pe podium și la bârnă, unde s-a clasat pe locul doi.

În concursul masculin, frații gemeni Robert și Gabriel Burtanete au urcat împreună pe podium după finala la sărituri: Robert pe treapta a doua, cu argint, iar Gabriel, campionul mondial de juniori la acest aparat, pe cea de-a treia, cu bronz. Pentru prima dată în istoria gimnasticii românești, doi gemeni au urcat pe podium la o competiție internațională.

Team România* Festivalul Olimpic al Tineretului Eurpean Baku 2019Festivitate de premiere sărituri băieți. Pentru prima dată în istoria gimnasticii românești doi gemeni urcă pe podium la o competiție internațională. Gabriel și Robert Burtanete. Premiază, Mihai Covaliu, președintele COSR. Felicitări gemenilor și antrenorilor lor, Adrian Meleancă și Cornel Burduhosu. #teamromania #cosr #eyofbaku2019

Gepostet von Comitetul Olimpic si Sportiv Roman am Samstag, 27. Juli 2019

Volei

Naționala de volei feminin a sperat la aur în finala cu Rusia, mai ales după ce-a câștigat primul set. Fetele le-au pierdut însă pe următoarele trei și au rămas cu medalia de argint, dar și cu amintirea unui turneu impresionant. Din echipa antrenată de Marius Macarie și Adrian Popescu au făcut parte Alexia Căruțașu, Francesca Alupei, Mara Dumitrescu, Adriana Alexandru, Andreea Murar, Florina Murariu, Georgiana Popa, Alexandra Spinoche, Denisa Ionescu, Mădălina Airoaie, Andra Cojocaru și Maria Dulău.

VOLEI- Finala Rusia – România 3-1

Team Romania * Festivalul olimpic al Tineretului European Baku 2019Argint pentru naționala de volei fete la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019 ! Mulțumim fetelor, antrenorilor! Super performanță! Azi, Rusia a fost peste echipa noastră…3-1.#teamromania #cosr #eyof2019

Atletism

Maria Talida Sfârghiu a cucerit singura medalie pentru lotul de atletism al României. În proba feminină de 1.500 de metri, sportiva antrenată de Erzilia Timpau a trecut linia de sosire a doua, cu timpul 4:29.60, în spatele nemtoaicei Antje Pfueller (4:28.89).

Aproape de podium a fost și Alesia Maria Rengle, care s-a clasat pe locul 4 la săritura în înălțime, cu o performanță de 1.77 m – cel mai bun rezultat al său din acest sezon.

Team Romania * Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019Argint și la atletism! Talida Sfârghiu a terminat…

Gepostet von Comitetul Olimpic si Sportiv Roman am Samstag, 27. Juli 2019

Handbal

Naționala de junioare U17 a încheiat competiția de handbal pe locul 5, după o victorie cu Spania cu scorul 29-20. Fetele antrenate de Carmen Buceschi nu au mult timp de odihnă, pentru că pe 1 august începe Campionatul European din Slovenia.