Dinamo București câștigă primul meci cu Sporting, privește cu încredere spre returul barajului pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor

Lead.ro 22 februarie 2020

Dinamo București face un nou meci solid, câștigă și pe terenul lui Sporting, 26-25, se poziționează foarte bine pentru meciul retur din acest play-off pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor. Calificarea se va decide în Sala Dinamo, pe 1 martie.

*

Ajunsă pentru al doilea an la rând în barajul pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor, Dinamo București s-a revăzut cu Sporting, adversara care anul trecut, după două meciuri câștigate la mustață, 31-30 și 27-26, îi refuza campioanei României accesul într-o optime de Champions League pe care, în ultimii 10 ani ai handbalului masculin de la noi, a mai reușit-o doar HCM Constanța, în precedentul format al competiției.

Neînvinsă în actualul sezon de Champions League, Dinamo a ajuns în Portugalia ceva mai puternică decât anul trecut. Și cu siguranță mai experimentată. Așa că antrenorul Constantin Ștefan, valoroșii lui jucători și extraordinarii lor suporteri au privit-o pe Sporting, la care joacă (foarte bine) și Vali Ghionea, ca pe-o egală.

Și pe bună dreptate. Pentru că Dinamo, o echipă legată repede, după câteva transferuri foarte inspirate, are un grup de handbaliști care știu mult handbal și care au prins, aproape fără excepție, un sezon excelent.

De treaba asta s-a convins repejor și Sporting.

După un început mai domol, în care doar portarii și apărările s-au remarcat, Dinamo a avut prima șansă a desprinderii la două goluri (6-4), dar aruncarea lui Kuduz – care, alături de portarul Heidaridad, a fost cel mai bun om al lui Dinamo în actualul sezon european – a lovit bara, Sporting a recuperat, a egalat și a reușit să fugă ea la 7-5.

Numai că nici Dinamo, nici fanii ei – vreo 200 de suporteri care n-au știut să se oprească din cântat -, nu s-au lăsat intimidați. Ajutată (ca de obicei) de excelentul Heidaridad, unul dintre cei mai în formă portari din Liga Campionilor (la fel ca sezonul trecut), Dinamo a egalat imediat și s-a decis să termine repriza în forță.

Cu șase goluri marcate și doar două primite în ultimele 10 minute, campioana României s-a dus la vestiare la adăpostul unui 13-9 impresionant, mai ales că Sporting e o echipă care marchează, de regulă, foarte mult.

Și lucrurile bune au continuat și-n debutul părții a doua, chiar dacă Vali Ghionea a făcut cumva să o țină pe Sporting aproape, la două goluri, într-o perioadă în care Dinamo nu s-a mai apărat la fel de bine ca în prima repriză, dar a marcat mai ușor și de pe toate posturile.

Kuduz, cu șase goluri, i-a răspuns perfect lui Ghionea (care marcase tot șase până spre jumătatea reprizei a doua), dar nu poți spune că cineva s-a remarcat în mod special în atacul lui Dinamo; toată lumea și-a făcut treaba, mingea a circulat repede, angajările pe pivot și spre extreme au funcționat și ele, iar Dinamo a rămas cu doi sau trei pași înainte.

S-a mers așa, cap la cap, până în ultimele cinci minute, când o serie de ratări simple, de pe semicerc și de la șapte metri, au ajutat-o pe Sporting să egaleze la 24, după o lungă și obositoare cursă de urmărire.

Dar Aloiuni a răspuns imediat, Heidaridad a scos o nouă minge, iar Kuduz a găsit al șaptelea lui gol, pentru 26-24, cu două minute înaintea finalului. Și avea să fie golul victoriei!

S-a terminat 26-25 pentru Dinamo – echipa ceva mai bună de la început până la sfârșit -, un rezultat foarte bun, nu și liniștitor.

Calificarea se va decide pe 1 martie la București, în Sala Dinamo.