Extremele din Manchester: City joacă nemaipomenit, United nu mai joacă nimic. Ce (mai) poate face Mourinho?

Lead.ro 19 august 2018

Se poate și mai rău de atât? Putem aluneca mai jos? Sunt întrebări pe care fanii lui Man United – necăjiți oricum în ultimii ani – și le adresează din nou, încă din startul noului sezon. N-a trecut prea mult timp de la precedentele (numeroase) ocazii când aceleași întrebări invadaseră, la fel ca acum, forumurile ziarelor de sport din Anglia. Zilele negre ale lui United au început cu David Moyes și Louis van Gaal, dar parcă nici măcar cu ei n-a jucat echipa asta atât de subțire cum a făcut-o duminică după-amiază, pe litoralul din sud-estul Angliei.

Brighton, care ne-a demonstrat multe lucruri frumoase sezonul trecut, reușind să-și păstreze locul în Premier League, are ea meritele ei. Oamenii lui Chris Hughton au alergat mult și bine – 10 kilimetri în plus față de adversarii lor -, s-au apărat inteligent și au primit cele două goluri mai degrabă întâmplător, din faze fixe. Ultimul, penaltiul din prelungirile prelungirilor, nu avea cum să schimbe destinația punctelor. Așa că nu te lăsa păcălit de acest 3-2: n-a fost atât de echilibrat. Iar băieții lui Jose n-ar fi marcat din acțiune nici dacă s-ar fi jucat la o singură poartă.

E aproape indecent să vezi atâta apatie de la o echipă îmbrăcată într-un tricou roșu care era sinonim, până nu demult, cu fotbalul furios și revenirile incredibile. Brighton s-a dus repejor la 2-0, mai întâi prin superba deviere a lui Murray, mai apoi prin golul simplu a lui Duffy, doar două minute mai târziu. Și degeaba a redus din diferență bietul Lukaku, care mai avea puțin și trecea el la construcție, că Fred a pierdut o minge la mijloc (cu concursul lui de Gea, care l-a îngropat cu o pasă inutilă), iar Brighton a obținut și transformat penaltiul de 3-1, chiar  înainte de pauză.

Ce le-o fi spus Mourinho jucătorilor săi la vestiare, de vreme ce Pogba și colegii au revenit chiar și mai vlăguiți pe teren? E o întrebare la care Jose, vizibil iritat, a evitat să răspundă. Și a explicat de ce: când a fost critic cu elevii săi, presa l-a criticat pe el că nu-și protejează jucătorii; acum e decis să-și laude echipa când joacă bine și să nu comenteze nimic (în media) atunci când joacă slab.

Și mai e un lucru. Ce poți spune după asemenea plictiseală? Ce-ar mai fi de așezat lângă neputința arătată de United în a doua repriză, când, până la penaltiul din ultimul minut, doar Pogba amenințase (și încă de la mare distanță) victoria gazdelor? Nimic bun, în orice caz.

Așa că lumea a trecut la comparații cu perioada lui Moyes:

Man City 6 – 1 Huddersfild

În cealaltă parte a orașului, lucrurile nici că pot merge mai bine. Sigur, Kevin De Bruyne are probleme la genunchi, va lipsi două luni, dar asta e singura veste supărătoare pentru un club care-și trăiește cea mai bună perioadă din istorie.

Ce să-ți spunem după jocul ăsta? Că Man City a făcut o altă demonstrație de forță? Mai vrea cineva dovezi suplimentare că echipa asta a început noul sezon așa cum l-a încheiat pe precendentul?

Huddersfield a fost singura echipă care a plecat fără gol primit de pe terenul lui City anul trecut, așa că Pep Guardiola a început meciul cu Gabriel Jesus și Aguero, ca să fie sigur că accidentul nu se va repeta și acum. Și nu s-a repetat. Dimpotrivă, totul a fost o sărbătoare: hat-trick pentru Kun, pasă de gol pentru portarul Ederson, revenire cu gol (și ce gol!) pentru David Silva (privit din tribună de micul Mateo), pase grozave, ocazii numeroase și o posesie îndestulătoare. Mai grav, pentru contracandidatele lui City, e că fiecare etapă aduce sărbătoarea ei în partea albastră a orașului.

Și apropo de adversare demne, lista de anul ăsta s-a subțiat după numai două etape: Arsenal și United nu par, la momentul ăsta, pregătite să joace pentru titlu. Chelsea, în schimb, a arătat deja multe lucruri bune, Tottenham a început promițător, iar Liverpool urmărește să confirme așteptările tuturor în deplasarea de luni, pe terenul lui Palace.

Până atunci, Man City e premianta etapei! Și Pep e mulțumit.