Imens! Dinamo București sare și ultimul hop, obține o calificare istorică în barajul pentru optimile Champions League

Lead.ro 29 noiembrie 2018

În ultimul său meci în Grupa D, o întâlnire de totul sau nimic cu Wacker Thun, Dinamo a reușit să-și țină emoțiile în frâu, a câștigat în Elveția (33-29) și privește cu mândrie spre o performanță grozavă: Dinamo București e prima echipă românească de handbal masculin care ajunge în primăvara Ligii Campionilor! Nimic mai mult decât meritau Constantin Ștefan, curajoșii lui jucători și extraordinarii lor suporteri.

*

Într-o Grupă D cu două favorite mari, Wisla Plock și Ademar Leon (a doua echipă a Spaniei, după Barcelona), Dinamo a reușit un parcurs entuziasmant, și-a câștigat toate meciurile de la București, a cules puncte valoroase de pe drum, la Cocks și acum la Wacker Thun, și a luat prin surprindere pe toată lumea.

Dar acest succes răsunător, sărbătorit atât de frumos de cele câteva zeci de suporteri care-au însoțit echipa în Elveția, nu trebuie să mai mire pe nimeni. Această echipă știe handbal și are destul curaj (și destul fire power la linia de nouă metri) să compenseze pentru lipsa experienței la acest nivel.

Mai departe, Dinamo, care închide grupa cu cel mai bun atac, va aștepta rezultatul meciului dintre Ademar și Elverum (1 decembrie) pentru a afla dacă se va califica în barajul pentru optimile de finală de pe primul sau de pe al doilea loc al grupei. Chiar dacă are avantajul meciurilor directe cu toate adversarele din frunte, în caz de egalitate de puncte între trei echipe (deși e greu de crezut că Ademar Leon va pierde acasă cu Elverum), Dinamo poate termina și pe doi. Probabil că nici nu va conta prea mult, de vreme ce Silkeborg, Sporting și Presov – echipele care se bat la calificare din Grupa C -, au valori apropiate.

Dacă Heidaridad (probabil cel mai în formă portar al competiției), Bannour (între cei mai buni interi dreapta), Alouini, Komogorov și ceilalți rămân în forma de acum, nimeni nu va putea să privească pe Dinamo de sus în jos. Mai ales că în Sala Dinamo va fi o adevărată nebunie în primăvară.

Dinamo a început tare și, după 10 minute solide, s-a dus la 5-2, profitând și de prima eliminare de două minute a elvețienilor – ultimii în Grupa D. Dar diferențele din clasament nu înseamnă mare lucru în handbal. Wacker a egalat în doar 80 de secunde, ca pentru a ne dovedi încă o dată că handbalul te pedepsește pentru orice moment de neatenție.

De aici încolo, emoțiile au început să se vadă. Sub presiunea acestui obiectiv pe cât de important, pe atât de apăsător – nicio altă echipă masculină de la noi n-a mai trecut de grupele Ligii, nici măcar de cele secunde, așa cum sunt considerate grupele C și D -, chiar și cei mai curajoși jucători ai lui Dinamo s-au aplecat puțin. Și pentru următoarele 10 minute, campioana României a trebuit să o prindă din urmă pe Wacker.

Noroc că Bannour, Alouini și mai ales portarul Heidaridad s-au scuturat repejor și au început să pună stăpânire pe joc. Mulțumită mai degrabă realizărilor individuale, Dinamo s-a dus la vestiare cu un gol avans, dar și cu o veste proastă: puternicul Bannour, revenit după o accidentare care l-a ținut departe de ultimele două meciuri din Liga Campionilor, a putut contribui doar 30 de minute (și 6 goluri), până când un fault dur l-a scos din joc pentru repriza a doua.

Din fericire, jocul lui Dinamo a mers perfect în a doua parte, când defensiva a fost „câinoasă“ – poftim, am spus-o și pe asta -, atacul neiertător, iar Heidaridad, în poartă, extraordinar. Și după fiecare paradă, cele câteva zeci de suporteri români au confiscat micuța, dar animata sală din Thun.

Când Dinamo a început să marcheze la fiecare atac, diferența a crescut rapid de la două-trei goluri la cinci și chiar șase: 32-26. Aici, meciul era jucat, calificarea deja obținută. Dar astea nu l-au convins pe Heidaridad să devină mai generos. Cu alte câteva intervenții speciale, iranianul a ținut să confirme încă o dată că traversează o perioadă grozavă. Dacă zilele lui bune se vor prelungi până la finalul lui februarie, când Dinamo va juca acest baraj pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor, atunci viitoarea adversară are toate motivele de îngrijorare.

Daaaaaaa! Nu este un vis, este o performanta frumoasa realizata de acesti baieti minunati! ❤️❤️❤️⚪️🔴⚪️🔴⚪️💪💪💪💪🎩🎩🎩🎩Ai nostri au castigat grupa D si isi asteaptaadversara din grupa C, acolo unde înainte de ultima etapă trei echipe au șanse la calificare: Silkeborg, Sporting și Tatran Presov. Play-off-ul pentru "optimi" va avea loc la finalul lunii februarie.