În stil propriu: Juve și Ronaldo câștigă în prelungiri, pornesc cu dreptul în noul sezon. Și ce sezon va fi!

Lead.ro 18 august 2018

Se putea și altfel? La primul meci oficial al lui Ronaldo în Italia, Juve câștigă în prelungiri deplasarea cu Chievo și-i oferă marelui Cristiano debutul perfect: o victorie dramatică după un joc cu adevărat spectaculos.

*

Nimic nu anunța chinurile lui Juventus în primele 38 de minute, când campioana en-titre (sau veșnică, dacă preferi) părea să ne doar două întrebări: care va fi diferența la final, câte goluri va da Ronaldo la meciul lui de debut?

După golul din minutul trei al lui Sami Khedira, Juve s-a instalat în jumătatea lui Chievo, unde Costa, Ronaldo și Cuadrado au trecut toți pe lângă 2-0. Au fost minute bune în care colecția de vedete a torinezilor – oare când a arătat vestiarul ăsta atât de bine? – a jucat într-o viteză amețitoare pentru biata Chievo, înghesuită spre propria poartă, de unde nu părea în stare decât să admire devierile devierile, driblingurile și fentele celui venit să anunțe renașterea fotbalului italian.

Dar Chievo a scăpat cumva cu un singur gol primit și, la chiar prima încercare, a reușit să egaleze nesperat, după excelenta lovitură de cap a lui Stepinski.

De aici și până în minutul 55, când Chievo a trecut înainte – după penaltiul transformat de Giaccherini -, Juve n-a mai arătat mare lucru. Surprinși și ei de vestea că sunt încă muritori, jucătorii campioanei au început să se uite cu coada ochiului spre Ronaldo: „oare cum va răspunde, oare ce va face?“. Și răspunsul a venit imediat: de toate! Mai multe driblinguri, mai multe deschideri excelente pentru vitezomanul Costa, mai multe centrări grozave pentru puternicul Mandzukic, intrat și el pe parcurs, și câteva șuturi pe care numai Sorrentino, portarul lui Chievo, știe cum le-a parat.

Dar nu Cristiano a adus egalarea din minutul 74, ci Bonucci, revenit acasă acum câteva săptămâni. Golul ăsta o să-i ajute pe fanii torinezi să-i uite plecarea și să-i accepte întoarcerea.

Până acolo, serie A va începe să ne răspundă la întrebări. La prima – cât de puternic va fi „efectul Ronaldo‟? – putem deja răspunde: „mai puternic decât te aștepți.“

Transferul acesta nu doar că a mutat atenția suporterilor spre campionatul italian, dar promite să o și păstreze aici. După acest prim meci, cu finalul lui nebun, nu-i niciun dubiu. Întâi am avut un gol anulat de arbitru după reluările VAR, pentru un presupus henț (sau fault?) al lui Ronaldo, numai pentru ca Bernadeschi să reușească golul victoriei la următoarea fază, în minutul 93.

Prima zi din Serie A se încheie cu derbiul Lazio – Napoli, de la 21.30.