Inimă de copil: în fața a 30.000 de puști, România face cel mai vibrant meci din ultimii ani, e egalată, dar luptă până la final pentru Euro 2020

Ciprian Rus 15 octombrie 2019

Aproape 30.000 de copii în tribune și câțiva, vreo trei, pe teren: cea mai expusă echipă a României din ultima vreme, cu doi jucători U21 din vara asta, unul dintre ei nici măcar titular la Euro 2019, în centrul defensivei, a întâlnit o Norvegie disperată după victorie, focusată total pe atac pe „Arena Națională”.

Și discuțiile, și temerile au fost mari înaintea startului de meci; emoțiile au atins apogeul la intonarea imnului – un moment cu adevărat memorabil în istoria Naționalei. Dar energia bună a copiilor aduși să umple un stadion suspendat de UEFA a inspirat echipa națională pentru unul dintre cele mai emoționante meciuri ale ei de ani buni.

A fost o primă parte cu suferință, cu posesia cedată unei trupe care acum 10-15 ani bubuia mingile pe vârfuri, o primă parte în care Tătărușanu ne-a salvat încă o dată în aceste preliminarii, dar în care puteam să și intrăm în avantaj, după o incursiune solitară a lui Mitriță în prelungirile primelor 45 de minute.

Ca de obicei în „era Contra”, de la cabine a ieșit o altă echipă a României, mai curajoasă și mai stăpână pe ea. Conexiunea oltenească Mitriță – Bancu a scos penaltiul de la un arbitru chitros, „scoțian” și la propriu, și la figurat. Pușcaș, unul dintre copiii din teren, a ratat șansa transformării, dar România a trecut repede peste depresie, cu o incursiune bună a lui Stanciu, apoi cu un gol entuziasmant al lui Mitriță, la capătul unei faze în care a făcut și intercepție, a și driblat, a și marcat, plasat, cu picior mai slab, cu stângul.

Două minute mai târziu, Andone, intrat în locul lui Pușcaș, a trimis cu capul în bară. Meciul era viu, România juca cu sufletul, Nedelcearu și Rus au fost fantastici în centrul apărării, Deac, Marin și Anton au alergat ca nebunii la mijloc, iar Mitriță a ieșit doar când s-a văzut stors de puteri. Minutele au trecut greu, dar încă eram în avantaj, și jucam fiecare minge ca și cum ar fi fost ultima.

Dincolo, în Suedia, Spania a egalat dincolo de minutul 90, dar vestea bună a plutit peste Arena Națională abia câteva secunde, cât mingea centrată spre Sorloth în prelungiri, care i-a bătut și pe Benzar, și pe Tătărușanu. 1-1 în Suedia, 1-1 la București, în ciuda unor ultime secunde în care s-a jucat ca în curtea școlii, fără mijloc. Pentru România urmează încă o finală, cu Suedia acasă – victoria obligatorie, apoi încă una, în Spania, unde am mai avea nevoie de un egal.

O echipă improvizată a României a făcut unul dintre cele mai emoționante meciuri ale ei, și doar golul primit în prelungiri a stricat o victorie pe care copiii din tribune ar fi ținut-o minte toată viața.

Ocazii mari în prima parte, gol superb după pauză, penalti ratat înainte, bară imediat după, egalare venită în prelungiri: de fapt, asta așteptam de la noua Națională a lui Cosmin Contra. Ne-a promis emoție, ne-a promis implicare, în sfârșit, în ceasul al 12-lea, am avut parte de amândouă. Doar scorul nu ne ajută. Finala cu Norvegia ne duce spre finala cu Suedia.

„Când am intrat pe teren, mi-au dat lacrimile, le mulțumim copiilor. Dacă aveam 100 de tricouri, le dădeam 100 de tricouri copiilor! Vom lupta până la capăt pentru ei, mergem mai departe. Trebuie să visăm! Cât timp avem șanse, vom lupta!” – Alexandru Mitriță

România – Suedia 1-1

Au marcat: Mitriță (’62) / Sørloth (’90+2)

România: Tătăruşanu – Benzar, Rus, Nedelcearu, Bancu – Anton, Marin – Deac, Stanciu, Mitriţă – Puşcaş

Rezerve: I. Radu, Fl. Niță, Toșca, Fl. Coman, I. Hagi, Keșeru, Nistor,  Bordeianu, Burcă, Mogoș, Cicâldău

Antrenor: Cosmin Contra

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami – Joansen, Berge, Henriksen,Selnæs – King, Odegaard

Rezerve: Nyland, Rossbach, Rosted, Glesnes, Sørloth, T. Elyounoussi, M. Elyounoussi, Midtsjø,  Svensson, Meling, B. Johnsen,  Normann

Antrenor: Lars Lagerbäck