International Champions Cup round-up: derbi cu scântei la Michigan, apariție de cinci stele pentru Arsenal și multe goluri spectaculoase

Danny Coposescu 29 iulie 2018
Fast

Barcelona 2-2 Tottenham

Pentru cei care nu urmăresc cu fidelitate campionatul brazilian, cele peste 40 de milioane de euro pe care le-a plătit Barcelona pentru Arthur au ridicat sprâncene. Însă mijlocașul de 21 de ani ne-a arătat – pe uriașul Rose Bowl – la ce ne putem aștepta. Racheta lui de la vreo 25 de metri a făcut 2-0 pentru Barcelona după o jumătate de oră în care marcase și Munir, unul dintre puținii absolvenți La Masia care mai are un loc în lotul catalanilor – mai interesați să cumpere talentele viitorului decât să le producă zilele astea. Spurs au revenit în repriza secundă cu ajutorul lui Son și N’Koudou, dar Barcelona a triumfat la loviturile de departajare, în prima ei partidă de pregătire de la ICC.

Man Utd 1-4 Liverpool

Credeai că Jose Mourinho a venit cam morocănos în Statele Unite? Stai să-l vezi după bătaia încasată în fața a peste 100.000 de oameni la Michigan, în fața clubului pe care l-a ironizat acum câteva zile. Reacția portughezului la meciul ăsta a înșirat toate ofurile posibile, spre îngrijorarea suporterilor care și-așa se tem de infamul sindrom al celui de-al treilea sezon când vine vorba de Mourinho. De la arbitrajul „de baseball‟ care a dus la două penaltiuri pentru Liverpool, transformate de Mane și Sheyi Ojo, la Antonio Valencia, care „a stat prea mult în vacanță‟, și apoi la inutilitatea exercițiului ăsta „pentru care n-aș plăti bani dacă aș fi fan‟ – toate remarci care pălesc pe lângă nemulțumirea sa evidentă în ceea ce privește activitatea pe piața de transferuri. Klopp spusese sarcastic că dorința sa arzătoare e să-l facă pe antrenorul lui United să zâmbească. Un debut fantastic pentru Xerdan Shaqiri, cu gol din foarfecă, i-a permis însă neamțului să râdă la urmă.

Bayern München 2-3 Man City

Când schimbi aproape toată formula de start la pauză, cum se întâmplă la mai toate jocurile de la ICC, e normal să ai parte de o desfășurare ca cea de la Miami. După 15 minute slabe, prima repriză i-a aparținut aproape în totalitate lui Bayern, care a făcut 2-0 prin Robben și Meritan Shabani, iar Niko Kovac are motive să țină ochii pe cel din urmă. Mai ales că în afară de excelenții Ribery și Robben, nimeni n-a arătat prea bine (și bietul Ulreich a fost groaznic) pentru Bayern. Așa că Bernardo Silva a dat tonul schimbării chiar înainte de pauză și tot el a completat revenirea cu 20 de minute înainte de final. A fost timp și pentru o primă apariție în tricoul lui City pentru Riyad Mahrez și Lukas Nmecha, celălalt marcator al lui Guardiola, alt adolescent din armata de talente pe care-a strâns-o campioana Angliei la toate nivelurile de vârstă.

Arsenal 5-1 PSG

Dacă l-ai fi întrebat pe Unai Emery cum arată un meci perfect de pregătire, probabil ți-ar fi descris exact evenimentele de pe Singapore National Stadium: o victorie categorică împotriva echipei de care nu s-a despărțit tocmai frumos și un gol din partea lui Mesut Özil, cel căruia antrenorul spaniol i-a promis un „cămin iubitor‟ pe Emirates, după toate necazurile de la națională. O dublă din partea lui Alexandre Lacazette, care pare să aibă gânduri mari pentru sezonul ăsta, și un „cameo‟ încununat cu o reușită din partea tânărului Eddie Nketiah. De cealaltă parte, Thomas Tuchel va trece un plus în dreptul lui Timothy Weah, care a obținut penaltiul marcat de Christopher Nkunku și pare să fie un urmaș demn de talentul tatălui său George, legenda lui PSG și actualul președinte al Liberiei.

Benfica 1-1 Juventus

La New York, într-un oraș care încă privește de sus soccerul european, am văzut două goluri minunate într-un meci care a fost altfel arhetipul unui amical. Taman când părea că niciuna dintre echipe nu e în stare să-și finalizeze șansele, Alex Grimaldo a înfipt o lovitură liberă în vinclul porții lui De Sciglio. Dar nici tânărul Luca Clemenza nu s-a lăsat mai prejos și a găsit un șut grozav pentru egalarea lui Juve în ultimele minute. Oamenii lui Max Allegri au câștigat la loviturile de departajare, iar Ronaldo s-ar putea să-și găsească locul ocupat când va ajunge la primul antrenament, dacă e să ne luăm după prestațiile lui Favilli și Clemenza la turneul ăsta.

Inter 1-1 Chelsea

Dacă Chelsea are de gând să joace în următoarele luni cum a făcut-o la Nisa, stagiunea asta de Premier League va fi tare distractivă, ceea ce este și obiectivul declarat al lui Maurizio Sarri. La fel ca jocul ofensiv pe care noua sa formație l-a pus în aplicare de la primul fluier. Alvaro Morata a făcut mai mult în jumătate de oră acum decât în tot anul trecut. El i-a creat golul lui Pedro și restartul cu Sarri la cârmă îi va prinde grozav atacantului italian. Gagliardini a marcat pentru Inter, dar tot londonezii au avut ultimul cuvânt la loviturile de departajare.