La Liga Loco: Eibar o zdrobește pe Real Madrid, nebunia continuă nestingherită în campionatul Spaniei

Danny Coposescu 24 noiembrie 2018

Trei goluri. Mai mult decât s-a marcat într-un singur meci pe Ipurua tot sezonul ăsta; mai mult decât a încasat în total Santiago Solari de când s-a așezat pe banca lui Real; mai mult decât ar fi fost imaginabil în La Liga. Dar ediția asta ne-a demonstrat deja, etapă de etapă, că în Spania nu se pune problema de „business as usual‟. E un univers paralel, în care nimeni nu poate lega trei victorii în șir, Goliat e răpus de David de-a lungul și de-a latul țării și cea mai de succes echipă a Europei e pusă în genunchi de cel mai mic club din campionat.

Eibar 3-0 Real Madrid

E clar că nu se mai poate vorbi de simple accidente. Urmărim o răzmeriță în toată regula a „plebei‟, oricât de temporară ar fi. Ce s-a petrecut azi în Țara Bascilor e cu atât mai relevant cu cât nu diferă cu nimic de lecția predată de Betis în deplasare la Barcelona acum două săptămâni. Pauza internațională n-a schimbat deloc narațiunea. Eibar n-a lovit pe contră, nu s-a baricadat în apărare și n-a fost norocoasă: a fost pur și simplu mult, mult mai bună.

De la început – când bara i-a furat golul sezonului lui Kike – până la sfârșitul gestionat cu serenitate, gazdele i-au mâncat de vii pe madrileni, veniți practic cu mâinile în buzunare. E singura concluzie la care poți ajunge, când ții cont de ușurința cu care au fost despicați de un adversar superior la toate capitolele. Că un colectiv cu experiența și calitatea asta poate să bată un corner, doar ca să-și culeagă mingea din propria plasă câteva secunde mai târziu nu poate fi explicat decât parțial prin deficiențe tactice sau strategice. Dani Ceballos a fost primul (dar cu siguranță nu singurul) vinovat. Gonzalo Escalente a trebuit să aștepte intervenția VAR pentru a se bucura, dar petrecerea suporterilor nu s-a mai oprit după asta.

Dacă în prima repriză, Realul și-a creat măcar două-trei oportunități bune, a doua parte n-a avut niciun aspect pozitiv. Poate doar unul: Thibaut Courtois a păstrat scorul la proporții rezonabile. Nu trecuse o oră de joc când Kike făcea 3-0, cinci minute după reușita lui Enrich. În ambele cazuri, Marc Cucurella (ghici de unde e împrumutat?) a răspândit teroare pe flancul drept al oaspeților, indiferent că adversarul direct s-a numit Alvaro Odriozola sau Dani Carvajal.

Eibar putea – și trebuia – să mai înscrie de câteva ori, dar asta nu-l va ține treaz pe antrenorul Jose Luis Mendilibar. E încă un rezultat istoric, pe o arenă care de abia acomodează 7.000 de oameni, dar care se simte acasă la cel mai înalt nivel.

Nu același lucru se poate spune despre Solari. Argentinianul gustă pentru prima dată înfrângerea – și în ce fel! Problemele lui Real Madrid sunt mult prea complicate pentru a putea fi puse în cârca unui antrenor, cum îți poate spune și Julen Lopetegui. Dar lui Solari îi rămâne responsabilitatea de a găsi o soluție, înainte ca până și cel mai imprevizibil sezon de La Liga să-i scape din mână.