Lampard aduce cu el spectacolul la întoarcerea pe Stamford Bridge. Chelsea, Arsenal și Spurs sunt în sferturile Cupei Ligii

Danny Coposescu 1 noiembrie 2018

Nu mulți își încep cariera de antrenorat ca Frank Lampard. Sigur, nu mulți pot spune că au fost parte dintr-o „generație de aur‟ a fotbalului englez. Fostul mijlocaș a stabilit atâtea borne și recorduri ca jucător, încât aproape fiecare meci pe care-l coordonează de pe bacă la Derby County primește un subtext interesant. După reîntâlnirea cu Jose Mourinho în runda precedentă a Cupei Ligii, a venit obligatoriu și întoarcerea pe Stamford Bridge de miercuri seară.

De când a plecat, în condiții mai puțin decât ideale, acum patru ani, Chelsea a câștigat două titluri și a schimbat trei manageri (dacă punem la socoteală și interimatul lui Guus Hiddink). Al patrulea, Maurizio Sarri, a avut un impact uimitor în doar câteva luni, dar începutul ăsta grozav era cât pe ce să fie stricat de Lampard și băieții săi, care se pot plânge de un car de ghinion în înfrângerea cu 2-3.

Faptul că Derby a terminat cu mai multe șuturi pe poartă decât gazdele îți dă deja un pont. Explicația e simplă: „The Rams‟ au marcat de fapt patru goluri, numai că două au fost la poarta greșită. Într-o primă repriză nevrotică, fundașii Fikayo Tomori și Richard Keogh și-au învins propriul portar cu niște execuții pe care nu le-ar putea repeta dintr-o sută de încercări. Ambele au venit din centrările lui Davide Zappacosta, care parcă a fermecat cumva mingea.

Pare de-a dreptul ironic că Lampard s-a declarat la final „un om norocos‟, chiar dacă se referea la primirea plină de reverență pe care i-au pregătit-o fanii lui Chelsea. Numai de noroc n-a avut parte echipa sa, deși l-ar fi meritat. După fiecare lovitură primită, Derby s-a avântat din nou în atac, ca un boxer care refuză să rămână la podea. Întâi Jack Marriott, apoi Martyn Waghorn au egalat meritat, din faze care-au demonstrat filosofia atractivă de joc care li s-a predat.

Chiar dacă Cesc Fabregas i-a readus pe londonezi în avantaj înainte de pauză, atitudinea a rămas aceeași și în partea secundă. Intrările lui Mason Bennett și David Nugent i-au făcut pe oaspeți și mai periculoși pe final. Portarul Willy Caballero a avut de furcă cu două ocazii serioase, iar la treia a rămas recunoscător barei nimerite de Nugent. Fluierul final a fost o ușurare pentru Chelsea, care a tras o sperietură serioasă.

Lampard a tratat dezamăgirea cu umor: „Diferența dintre adversare e că ei au marcat trei…de fapt, noi am marcat patru, nu? Glumesc, pentru că sunt mândru. Cine joacă așa cu Chelsea? Ne-am creat atâtea șanse și meritam măcar un egal.‟ Asistentul lui Sarri, Gianfranco Zola, a recunoscut și el că formația sa „a fost norocoasă pe alocuri.‟ Pentru Chelsea, urmează Bournemouth în sferturile cupei.

Dar capul de afiș al următoarei runde va fi derbiul dintre Arsenal și Tottenham. Rivalele nord-londoneze au trecut relativ confortabil de Blackpool, respectiv West Ham. Pe Emirates, oamenii lui Unai Emery conduceau cu 2-0, prin reușitele lui Lichtsteiner și Emile Smith Rowe, când Matteo Guendouzi a primit al doilea galben. Eliminarea asta a readus-o pe Blackpool în joc, sub ochii odiosului ei patron, Owen Oyston. Paudie O’Connor a redus din diferență, iar ultimele minute au fost mai strânse decât te-ai fi așteptat.

Și Spurs au avut un moment de slăbiciune pe Stadionul Olimpic, când West Ham a răspuns dublei lui Heung-min Son cu golul lui Lucas Perez. Însă revenirea a durat doar patru minute, până la cornerul finalizat excelent de Fernando Llorente.

Middlesbrough și Burton se vor înfrunta și ele pentru un loc în semifinale, iar ultimul sfert de finală va fi confirmat, măcar parțial, joi seară după partida dintre Man City și Fulham. Din motive evidente, Leicester și Southampton și-au amânat întâlnirea.