Noi medalii obținute de tinerii sportivi la Festivalul Olimpic al Tineretului European: argint la înot, bronz la judo și gimnastică și prezența în finala la volei

Lead.ro 26 iulie 2019

Tinerii sportivi români continuă să câștige medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) care are loc zilele acestea în Azerbaijan (21-27 iulie), depășind deja obiectivul propus de Comitetul Olimpic și Sportiv de 8-10 medalii.

După ce în primele zile, delegația României adunase șase medalii: aur și argint la lupte, aur și argint la judo, aur la înot și argint la gimnastică feminină pe echipe, joi și vineri, sportivii au completat cu alte șase medalii.

Joi, în cea de-a cincea zi a Festivalului, David Popovici a adus și o medalie de argint la înot, în proba de 50 metri liber, după aurul cucerit la 100 metri liber. În finala probei de 50 metri liber, sportivul român a terminat al doilea, cu timpul 23.03, fiind întrecut doar de polonezul Mateusz Chowaniec.

La judo, Alexandra Maria Pașca a cucerit medalia de bronz la categoria 52 kilograme, după ce a câștigat meciul pentru locul 3 în fata sportivei Tatum Keen din Marea Britanie. Judoka româncă a intrat în lupta pentru bronz după ce in preliminarii a trecut de Bianca Bauer (Germania) și de M. Sofikiti (Grecia), dar a pierdut în semifinală în fața olandezei Elin Henninger.

Foarte aproape de podium a fost si gimnasta Ioana Andreea Stănciulescu, care s-a clasat pe locul 4 la individual compus, cu 52.100 puncte. Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe a încheiat competiția pe 7, cu 50.650 puncte. La băieți, Gabriel Burtănete a fost pe locul 5 (79.300 puncte), iar fratele său geamăn, Robert Burtănete, pe 11 (77.200 puncte).

Un rezultat bun a realizat și Ion Marius Vasile la aruncarea greutății, calificându-se în finală de pe primul loc, cu o aruncare de 18.95 metri.

Vineri, gimnastele junioare s-au întors în sala de concurs pentru finalele pe aparate și au urcat pe podium de două ori: Silvia Sfiringu s-a clasat pe locul trei la sărituri (13.983), iar Ioana Stănciulescu a câștigat bronzul la paralele (13.366).

După aurul de la 100 m liber și argintul de la 50 m liber, David Popovici a mai urcat o dată pe podiuma câștigat argint și la 200 metri liber, în timp ce Bianca Costea a adus natației o nouă medalie de aur în proba de 50 m liber feminin. Cu timpul de 25.34 secunde, a stabilit un record FOTE și un record național la categoriile de 14 ani și 15 ani în această probă.

Sportivii medaliați și antrenorii lor au fost felicitați de colegii din delegație și de președintele COSR, Mihai Covaliu, care le-a transmis un mesaj: ”Ați câștigat medalii, dar poate mai prețioasă este unitatea de care ați dat dovadă în echipă. V-ați încurajat, v-ați adunat unul lângă altul și această atmosferă este una care poate aduce performanța!”.

Ce urmează

Șanse mari la o medalie are și Gabriel Burtănete, care s-a calificat pe locul 1 în finala la sărituri de sâmbătă. Tot atunci, gimnastele vor concura la bârnă și sol, unde pot urca din nou pe podium.

Tot sâmbătă, România va lupta pentru un nou aur, la volei. Echipa feminină și-a asigurat o medalie după un meci dramatic în semifinala contra Italiei, câștigat în cinci seturi, cu 3:2 (20:25, 25:23, 25:21, 16:25, 15:13) și va întâlni în finală Rusia, care a trecut de Turcia cu 3:1.