Omul din umbră: Jordi Alba își descarcă frustrările pe Huesca, Barcelona petrece pauza competițională pe primul loc în La Liga

Danny Coposescu 3 septembrie 2018

Acum aproape două luni, Luis Enrique a primit postul de selecționer al naționalei spaniole. Fostul antrenor al Barçei a revenit astfel la fotbal, după o pauză de un an în care și-a satisfăcut probabil pasiunea pentru maratonuri și competiții „Iron Man‟. Odată numit, Enrique n-a pierdut ocazia să se facă remarcat: lista de jucători pentru meciurile cu Anglia și Croația nu-i include pe Koke, Iago Aspas sau Jordi Alba. Lipsa celui din urmă e cu siguranță cea mai surprinzătoare, cu atât mai mult cu cât fundașul stânga a reamintit aseară exact ce poate.

Barcelona 8-2 Huesca

Când Hernandez deschidea scorul pentru oaspeți, în minutul trei, părea improbabil că vom vedea una dintre cele mai spectaculoase prestații din mandatul lui Valverde. Alături de Messi (bineînțeles), celălalt catalizator al catalanilor a fost Alba, care seamănă uneori cu un maratonist inepuizabil – apropo de pasiunile lui Enrique.

După ce Messi l-a întortocheat pe săracul Luisinho la golul de 1-1, tot ce-a făcut Barça bine în prima repriză a început să treacă prin filtrul de pe aripa stângă. Mereu la limita ofsaidului, dar niciodată dincolo de ea, Alba a fost tăișul ascuțit cu care gazdele au despicat din nou și din nou apărarea nou-promovatei. El a provocat autogolul lui Pulido, tot el l-a servit pe Suarez pentru 3-1.

Singura pată pe seara Barcelonei e ușurința cu care Huesca a revenit în joc până la pauză. Din trei șuturi pe poartă, două l-au învins pe Ter Stegen; și reușita lui Gallar Falguera nu-i face cinste lui Umtiti. Având în vedere măcelul din partea secundă, nu multă lume își va aminti de asta, însă vulnerabilitatea din centrul defensivei trebuie adresată înainte să vine provocările mai dificile, cum ar fi deplasarea la Real Sociedad, etapa următoare.

Deocamdată, un Camp Nou nu tocmai plin rămâne cu impresia grozavă lăsată de colaborarea dintre Messi, Suarez, Dembele și Coutinho. Primii doi au marcat duble, francezul își continuă începutul productiv de sezon, iar cel din urmă folosește tot mai bine bagheta dirijorului de la mijloc, alături de Rakitic, care a înscris și el.

Însă golul lui Jordi Alba rămâne cumva punctul culminant, desăvârșirea unei replici răspicate după decizia lui Enrique. Una oferită pe teren, nu la conferința de presă, unde cuvintele au rămas măsurate: „Nu știu de ce n-am fost chemat, dar dacă îmi fac treaba bine, poate voi avea o șansă să ajung din nou în lot. Nu trebuie să sun pe nimeni, e alegerea selecționerului și trebuie s-o respect.‟

Dacă va continua așa, și Enrique va trebui să respecte forma lui Alba.