Paris 2024 | Jaqueline Cristian aduce României o victorie la tenis, eliminând o favorită!

Radu Marina 27 iulie 2024

Debutantă la Jocurile Oimpice, Jaqueline Cristian obține primul ei succes la Olimpiadă după o revenire grozavă cu Caroline Garcia, jucătoare clasată pe locul 25 și favorită 17 la Paris. Jaqueline a trecut, 5-7, 6-3, 6-4 de Garcia, în ceea ce e una dintre cele mai relevante victorii ale carierei sale.

Importanța acestei victorii nu e dată doar de adversară, clasată în top 25, fostă semifinalistă de Grand Slam, fostă ocupantă a locului 4 WTA în clasament. Ci și de contextul în care o obține: la Paris, pe o arenă precum Suzanne-Lenglen, în fața unei jucătoare din Franța, cea mai bine clasată jucătoare a Franței, într-o atmosferă electrizantă, în care toată susținerea publicului a fost către Garcia. Aceasta e a patra victorie pe care Jaqueline o obține în fața unei jucătoare din top 30 în 2024.

În termeni de clasament nu e cea mai mare victorie a lui Jaqueline, dar dacă punem puțin lucrurile sub lupă va rezulta un rezultat surprinzător și o victorie prețioasă. Nu e puțin lucru să întorci un meci la Paris cu o jucătoare ca Garcia, reușind să îți adaptezi planurile de joc din mers, să îți ții nervi și să ajungi să domini chiar o jucătoare de calibrul lui Garcia, care poate nu e în cea mai bună formă a ei, nu mai are aceeași încredere ca în trecut, dar rămâne aceeași adversară dificilă și greu de scos de pe teren.

În primul set, Jaqueline n-a fost departe de Garcia la niciun capitol. A fost un set disputat, în care diferențele au fost aproape insesizabile. Garcia și-a facut jocul ei A, de bază iar Jaqueline s-a adaptat, s-a ridicat și ea la nivelul adversarei și a pus reale probleme la jocul din teren: a contraatacat, a rezistat foarte bine în schimburile forehand-forehand și a căutat des să prelungească raliurile pentru a-și crește șansele. Nu i-a reușit în primul set, pentru că o mică neatenție pe final de set a costat-o, însă cu cat s-a înaintat în meci cu atat s-a adaptat mai bine, reușind să execute aproape impecabil planurile de joc.

Poate părea paradoxal pentru o jucătoare ca Jaqueline – solidă, cu serviciu puternic, care atacă des –  să forțeze eroarea și să-și folosească defensiva pentru a câștiga puncte. Dar astăzi aceste planuri de joc i-au adus foarte multe puncte și au ajutat-o, implicit, să ducă meciul în decisiv și să-l câștige.

Jocul lui Garcia e pur ofensiv, atacă din orice poziție, nu construiește și se bazează foarte mult pe reacții, respectiv viteza de execuție. Dacă e lăsată în voie și e într-o zi bună își distruge adversara.