Real clipește prima: madrilenii pierd puncte la Bilbao, rivalii de la Barcelona scapă cumva neatinși la Sociedad

Danny Coposescu 15 septembrie 2018

Cu doar câteva zile înaintea startului Champions League – unde Real joacă cu Roma – echipa lui Julen Lopetegui a făcut primul pas greșit în campionat. După acest 1-1 în Țara Bascilor, cu Bilbao, madrilenii se trezesc deja, după doar patru etape, într-o postură enervantă: trebuie să o alerge din urmă pe Barcelona. Or treaba asta n-a ieșit prea bine anul trecut.

Încă de la prima pasă, Bilbao a pus totul pe masă: multă muncă între linii, un presing energic la jumătatea terenului și țâșniri în haită pe cotră, după fiecare recuperare. Așa au jucat bascii toată seara, și înainte, dar mai ales după golul lui Muniain, în minutul 32, la capătul unei faze bine construite pe dreapta.

Și pentru toată posesia răbdătoare a lui Real, Bilbao a răspuns cu linii drepte: mingi perpendiculare pe poarta lui Courtois, angajări directe și apoi retrageri ordonate înapoi. Contrele acestea au aprins cu adevărat meciul și nu l-au mai stins până la final.

Iar asta nu-i va conveni prea mult lui Lopetegui, de vreme ce fostul selecționer al Spaniei a vrut să și-i odinhnească puțin pe Isco sau Casemiro, înaintea meciului de miercuri cu Roma. Că ambii au intrat în a doua repriză, asta n-a venit ca o surpriză. Poate doar golul egalizator al lui Isco, apărut în careu în locul lui Bale, care i-a pus mingea pe cap de pe dreapta, cu piciorul mai slab. Pentru galez, asta a fost o reușită rară într-un meci prăfuit. Poate de-asta a și fost schimbat pe un final de meci jucat cu garda jos, de parcă nicio echipă n-avea ce face cu un singur punct.

La ultimul fluier, concluziile se trag singure: la Real încă se împarte răspunderea. Și tânărul Asensio – parcă înaintea altora – pare singurul decis să treacă la nivelul următor.

Barcelona a avut și ea un meci foarte complicat, dar asta n-a mai mirat pe nimeni, de vreme ce Anoeta e un nume care i-a dat fiori Barcelonei în ultimul deceniu. Exorcismul din ianuarie, când Messi și compania întorceau cumva un 0-2 pe terenul unde s-au împiedicat de atâtea ori, n-a fost de ajuns pentru a potoli complet emoțiile, iar o deplasare la Real Sociedad rămâne printre cele mai dificile provocări pentru catalani. Mai ales acum, că stadionul a fost renovat, pista de alergări a dispărut și tribunele au făcut un pas uriaș către gazon. Trei ziduri zgomotoase (al patrulea e încă în construcție) claustrează acum echipa vizitatoare. Însă, la capătul unui 1-2 cu peripeții, blestemul care bântuit-o insistent pe Barça pare să fi dispărut și el (până data viitoare).

N-ai fi spus asta, după prima repriză. Dimpotrivă, când doi fundași centrali au combinat în careul advers pentru a marca, ar fi fost mai ușor să cauți explicații paranormale. Hector Moreno a întors excelent o centrare în calea lui Aritz Elustondo, care a prins voleul carierei sale. Și chiar dacă sursa golului a fost neașteptată, conducerea cu siguranță nu. În timp ce Barcelonei i-a luat 36 de minute să trimită o minge spre poartă, „La Real‟ a roit în jurul adversarilor, pe care nu i-a lăsat să lege mai nimic.

Imediat după pauză, a venit punctul de cotitură pe care gazdele îl vor regreta în următoarele zile. Trei contre în succesiune rapidă au ridicat publicul în picioare, trei ratări uriașe – două dintre ele l-au făcut pe Ter Stegen omul meciului – l-au așezat la loc, cu mâinile în cap.

Știm cu toții că ocaziile se răzbună, dar gazdele parcă s-au străduit din adins să demonstreze clișeul ăsta: după ce s-au apărat impecabil timp de peste o oră, două cornere în trei minute au dinamitat toată munca bună. Întreaga defensivă a lui Asier Garitano s-a comportat ca și cum n-a mai văzut o centrare în careu, iar Surez și Dembele au zis mulțumesc. Cel din urmă continuă să fie omul decisiv al startului de sezon.

A fost ca o combinație rapidă de box care i-a făcut una cu podeaua pe basci. Chiar și așa, Barcelona n-a ținut frâiele strâns până la capăt și, cu câteva minute înainte de final, Juanmi a avut șansa egalării pe frunte. A risipit-o.

Parcă în ton cu ciudățenia unei victorii obținute din faze fixe, Ernesto Valverde a fost neobișnuit de țâfnos la conferința de presă. Întrebat de ce l-a înlocuit pe Dembele cu Vidal, antrenorul a reacționat tăios: „De ce nu vorbești despre celelalte schimbări? Faci o schimbare și câștigi, ești rege; astăzi, fac o schimbare și poftim…‟

Dacă Valverde se simte criticat, ce să mai spunem de Diego Simeone. Așteptările mari din jurul lui Atletico Madrid se evaporă cu fiecare punct pierdut; după un 1-1 norocos acasă cu Eibar, sunt deja șapte în doar patru etape. Că nu sunt opt se datorează tânărului Borja Moreno, care a egalat în minutul 94, nu mult după ce Sergi Enrich șocase lumea de pe Wanda Metropolitano. „Plec cu impresia că am dat totul,‟ a spus Simeone, dar formația sa va termina weekendul în afara primelor patru locuri.